Rozpoczął się nabór nauczycieli, edukatorów i pasjonatów nauki do I w tym roku edycji warsztatów „Szkoła Prototypowania” realizowanych przez Centrum Nauki Kopernik w ramach programu „Nauka dla Ciebie”. W 5-dniowych bezpłatnych warsztatach, organizowanych w dniach 30.06 – 04.07.2025, może wziąć udział każdy, kto chciałby wiedzieć, jak pokazać młodzieży wpływ człowieka na środowisko? Jak wzbudzać ciekawość, uczyć przez doświadczenie i zachęcać do aktywnego działania? Właśnie tym zagadnieniom poświęcona jest Szkoła Prototypowania – bezpłatne, intensywne warsztaty dla nauczycieli, edukatorów i pasjonatów nauki. Uczestnicy Szkoły Prototypowania pod okiem specjalistów stworzą własną pomoc edukacyjną i przetestują ją w przestrzeni wystaw Centrum Nauki Kopernik.
W dniach 28-30 kwietnia odbyła się wizyta studyjna przedstawicieli Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Kraju Preszowskim na Słowacji. Była ona okazją do kontynuacji rozmów o współpracy w obszarze edukacji, rozpoczętych w dniach 2-3 kwietnia na Festiwalu Zawodów i umożliwiła poznanie tamtejszego szkolnictwa zawodowego.
W dniach 15 i 29 kwietnia 2025 roku na Wydziale Informatyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie odbywa się konferencja "Cyfrowy Świat Akamai", poświęcona aktualnym wyzwaniom edukacyjnym i wychowawczym w cyfrowej rzeczywistości. Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty, a jego uroczystego otwarcia dokonała dr Gabriela Olszowska, Małopolska Kurator Oświaty. W konferencji biorą udział przedstawiciele Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.
Upowszechnianie artystycznej fotografii cyfrowej i grafiki reklamowej – to główne cele Międzynarodowego Konkursu Graficznego, który po raz 15 odbył się w Zespole Szkół Poligraficzno-Medialnych im. Zenona Klemensiewicza w Krakowie. Jury wybrało najlepsze prace spośród 100 nadesłanych propozycji z całej Europy.
Festiwal Zawodów, który odbył się w dniach 2-3 kwietnia 2025 roku odwiedziło niemal 20 000 uczniów kończących szkoły podstawowe. Oglądali oni stoiska ok. 130 wystawców: szkół branżowych i techników, pracodawców i instytucji z całej Małopolski, prezentujących różne możliwe kierunki dalszej ścieżki edukacyjnej i zawodowej. Podobnie jak w latach poprzednich, na Festiwalu wystąpiły gościnnie również delegacje zagraniczne z regionów partnerskich Województwa Małopolskiego.
W ramach tegorocznego Festiwalu Zawodów w Małopolsce, jednego z najważniejszych wydarzeń promujących kształcenie zawodowe, odbyło się spotkanie dedykowane przedstawicielom branżowych centrów umiejętności. Celem spotkania była wymiana doświadczeń oraz dyskusja o wyzwaniach jakie stoją przed współczesną edukacją zawodową. W wydarzeniu wzięła udział także przedstawicielka Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji Pani Alina Prochasek, co podkreśliło wagę inicjatyw wspieranych przez unijne programy.
Za nami realizacja konkursu „Odkryj swój zawodowy talent”, skierowanego do licealistów z województwa małopolskiego, którzy wzięli udział w dwóch inspirujących konkurencjach: „Inżynieria w trzech wymiarach: twórz, drukuj, eksploruj” oraz „Zielona przestrzeń spotkań” . Wydarzenie stało się prawdziwym świętem kreatywności, technologii i troski o środowisko.
W pierwszym dniu Festiwalu Zawodów, jednym z wydarzeń towarzyszących Festiwalowi, była konferencja „Dobra szkoła czyli jaka? – zadbajmy o dobrostan naszych uczniów i nauczycieli”. W wydarzeniu udział wzięli m.in. Wicemarszałek Województwa Małopolskiego - Witold Kozłowski, I Małopolski Wicekurator Oświaty – Artur Pasek , dr hab. Maciej Jakubowski – Dyrektor Instytutu Badań Edukacyjnych - Państwowego Instytutu Badawczego, przedstawiciele organów prowadzących szkoły poszczególnych szczebli edukacji z Województwa Małopolskiego, a przede wszystkim dyrektorzy i nauczyciele szkół z całej Małopolski.
Marszałek Łukasz Smółka i Adam Ślusarczyk, dyrektor Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości uroczyście wręczyli listy intencyjne beneficjentom, którzy zrealizują projekty edukacyjne, dofinansowane z Funduszy Europejskich.
W dwunastej edycji wydarzenia udział weźmie rekordowa liczba ok. 20 tysięcy osób! W EXPO Kraków na uczniów kończących szkoły podstawowe czekają pokazy zawodów z 80 szkół kształcących branżowo i technicznie, służby mundurowe, pracodawcy, doradcy zawodowi oraz Branżowe Centra Umiejętności. Festiwal można odwiedzać 2 i 3 kwietnia od godziny 8.30 do 15.30.