Z cyklu „Zawody Przyszłości” – Przewidywacz trzęsień ziemi

W dobie rosnących zagrożeń naturalnych oraz coraz bardziej zaawansowanych technologii, zawód przewidywacza trzęsień ziemi może stać się jednym z kluczowych profesji chroniących życie i mienie ludzi na całym świecie. Przewidywacz trzęsień ziemi to specjalista łączący wiedzę z zakresu geologii, sejsmologii, meteorologii oraz zaawansowanych technologii — sztucznej inteligencji, big data i satelitarnych systemów monitoringu.

Z cyklu „Zawody Przyszłości” – Instalator biofilmu

W dobie rosnącej potrzeby ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju i rozwiązań ekologicznych, zawód instalatora biofilmu wyrasta na jedno z kluczowych zajęć przyszłości. To profesja łącząca wiedzę z zakresu biologii, biotechnologii, inżynierii środowiska i technologii materiałowych, której celem jest wykorzystanie naturalnych mikroorganizmów do oczyszczania środowiska i wspierania przemysłu w sposób ekologiczny. Instalator biofilmu to specjalista odpowiedzialny za projektowanie, wdrażanie i nadzorowanie systemów opartych na biofilmach — strukturach mikroorganizmów przywierających do powierzchni, zdolnych do rozkładania szkodliwych substancji.

budynek szkoły

Trwa rekrutacja do liceów, techników i branżówek

Od 12 maja do 9 lipca absolwenci szkół podstawowych mogą składać wnioski o przyjęcie do wybranych szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2025/2026. Samorządowe licea ogólnokształcące, technika i branżowe szkoły I stopnia przygotowały łącznie 9,9 tys. miejsc w klasach pierwszych. W ofercie pojawiły się również nowe zawody.

Z cyklu „Zawody Przyszłości” – Personalny tłumacz medyczny

Zawód personalnego tłumacza medycznego w przyszłości, szczególnie w kontekście indywidualizowanej medycyny, będzie odgrywał kluczową rolę w dostosowywaniu terapii i leczenia do specyficznych potrzeb każdego pacjenta. W miarę jak technologia, szczególnie w zakresie analizy genomu, stanie się bardziej zaawansowana, lekarze będą mogli dobierać leczenie nie tylko na podstawie ogólnych wytycznych, ale także na podstawie dokładnych informacji genetycznych, które pozwolą na lepsze dopasowanie terapii do indywidualnych predyspozycji pacjenta.

słuchacze konferencji

Sztuczna inteligencja a rynek pracy – rewolucja czy ewolucja

We wtorek 3 czerwca w Małopolskim Centrum Nauki Cogiteon odbyła się siedemnasta edycja cyklu „Małopolska otwarta na wiedzę”, organizowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie. W ramach wydarzenia zorganizowano konferencję pn. „Sztuczna inteligencja a rynek pracy – rewolucja czy ewolucja”. Jej uczestników powitał prof. Jan Tadeusz Duda - Przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego. W wydarzeniu uczestniczył również Wojciech Piech -Pełnomocnik Marszałka Województwa ds. Przedsiębiorczości i Rozwoju Rynku Pracy. 

Z cyklu „Zawody Przyszłości” - Mentor Medyczny

W miarę jak system opieki zdrowotnej staje się coraz bardziej złożony, a rola pacjenta w zarządzaniu swoim zdrowiem zyskuje na znaczeniu, pojawia się nowa rola – mentor medyczny, który będzie odpowiedzialny za wspieranie pacjentów w utrzymaniu zdrowego stylu życia oraz dbałości o regularne przestrzeganie zaleceń lekarskich.

uroczyste przecięcie wstęgi podczas otwarcia budynku szkoły w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym

Lepsze warunki na nowy start w placówce resocjalizacyjnej w Mszanie Dolnej

W Mszanie Dolnej odbyła się uroczystość otwarcia budynku szkoły w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym im. Ks. Karola Wojtyły – Instytucji Województwa Małopolskiego. Udział w wydarzeniu wzięli wicemarszałek Witold Kozłowski i radny województwa Stanisław Pasoń.

baner informujący o jubileuszu 100lecia szkoły, chór oraz poczet sztandarowy

Jubileusz 100-lecia szkoły „Szczepanika” w Tarnowie

Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika w Tarnowie świętował 100-lecie istnienia. W uroczystości jubileuszowej Samorząd Województwa Małopolskiego reprezentował wicemarszałek Ryszard Pagacz.

Z cyklu „Zawody Przyszłości” - mechanik pojazdów autonomicznych

Mechanik pojazdów autonomicznych to nowa i rozwijająca się rola, która pojawia się wraz z rosnącą popularnością pojazdów autonomicznych, czyli takich, które są w stanie poruszać się i podejmować decyzje bez ingerencji człowieka. Mechanik pojazdów autonomicznych będzie odpowiedzialny za utrzymanie, diagnostykę, naprawy i serwisowanie tych zaawansowanych technologicznie maszyn. Jego praca będzie różniła się od tradycyjnego zawodu mechanika, ponieważ pojazdy autonomiczne wyposażone są w zaawansowane systemy sztucznej inteligencji, sensory, kamery, czujniki i oprogramowanie.

obrazki zawierające symbole futurystycznych zawodów

Zawody Przyszłości

W cyklu „Zawody Przyszłości” zabierzemy cię w podróż do świata, w którym praca, jaką znamy dziś, staje się częścią przeszłości, a nowoczesne profesje dopiero się rodzą. Technologia, nauka i zmieniające się społeczeństwo ewoluują w tempie, które jeszcze niedawno było nie do pomyślenia.

Facebook

Zobacz nasz profil na portalu Facebook.

Facebook

You Tube

Sprawdź nasz kanał na portalu YouTube

You Tube

logotypy