Uroczyste zakończenie roku szkolnego było okazją do podsumowania wyjątkowego czasu, w którym placówka podjęła się budowy i prowadzenia Branżowego Centrum Umiejętności (BCU), ale także do podziękowań, wręczenia uczniom nagród i wyróżnień za wybitne osiągnięcia i wyróżniające wyniki w nauce. W uroczystości wziął udział wicemarszałek Witold Kozłowski.
W Agendzie Zamiejscowej UMWM w Nowym Sączu odbył się kolejny dyżur w ramach cyklicznych spotkań wicemarszałka Witolda Kozłowskiego z mieszkańcami Sądecczyzny. Wicemarszałek spotkał się m.in. z dyrektor Małopolskiego Zespołu Jednostek Edukacyjnych (MZJE) w Nowym Sączu Anną Grzegorzek oraz wicedyrektor ds. Branżowego Centrum Umiejętności (BCU) Katarzyną Morcinek, które przedstawiły postępy prac w BCU w dziedzinie technika masażu w MZJE Nowym Sączu.
Lato to doskonały czas, aby oderwać się od codziennych obowiązków i znaleźć chwilę na rozwój osobisty. Właśnie dlatego warto podjąć #LifeLongLearningChallenge – wyzwanie, które zachęca do nauki czegoś nowego. Niezależnie od tego, czy chcesz nauczyć się nowego języka, opanować podstawy gry na instrumencie, czy zgłębić tajniki fotografii – każde nowe umiejętności wzbogacają nasze życie i otwierają drzwi do ciekawych możliwości.
Wicemarszałek Ryszard Pagacz wziął udział w oficjalnym podsumowaniu obozu naukowego w Zakopanem. Młodzi naukowcy z Tarnowa rywalizowali w dziedzinach matematycznych i informatycznych. Najlepsi z nich otrzymali atrakcyjne nagrody oraz okolicznościowe medale z wizerunkiem patrona szkoły.
Praca z robotem staje się codziennością, co sprawia, że rynek pracy potrzebuje absolwentów techników oraz inżynierów z umiejętnościami niezbędnymi w zakałach pracy. Zespół Szkół im. ks. Józefa Tischnera w Dobczycach może poszczycić się jedną z najnowocześniejszych pracowni robotyki, elektroniki i automatyki w skali Polski. Pracowania powstała dzięki pasji do nauczania, współpracy samorządu z biznesem oraz wsparciu pozyskanemu ze środków Unii Europejskiej. Jest to przykład wzorcowych praktyk dla edukacji technicznej.
Są młodzi, utalentowani i ambitni, zdobywają imponujące osiągnięcia i reprezentują Małopolskę na forum kraju. Finaliści - zdobywcy pierwszego miejsca ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych oraz ich opiekunowie odebrali gratulacje od wicemarszałka Witolda Kozłowskiego, odpowiedzialnego w Zarządzie Województwa Małopolskiego za dziedzinę edukacji. Listy gratulacyjne, czeki oraz symboliczne nagrody w jego imieniu wręczyła zastępca dyrektora Departamentu Edukacji UMWM Agata Suszczyńska.
W dobie rosnących zagrożeń naturalnych oraz coraz bardziej zaawansowanych technologii, zawód przewidywacza trzęsień ziemi może stać się jednym z kluczowych profesji chroniących życie i mienie ludzi na całym świecie. Przewidywacz trzęsień ziemi to specjalista łączący wiedzę z zakresu geologii, sejsmologii, meteorologii oraz zaawansowanych technologii — sztucznej inteligencji, big data i satelitarnych systemów monitoringu.
W dobie rosnącej potrzeby ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju i rozwiązań ekologicznych, zawód instalatora biofilmu wyrasta na jedno z kluczowych zajęć przyszłości. To profesja łącząca wiedzę z zakresu biologii, biotechnologii, inżynierii środowiska i technologii materiałowych, której celem jest wykorzystanie naturalnych mikroorganizmów do oczyszczania środowiska i wspierania przemysłu w sposób ekologiczny. Instalator biofilmu to specjalista odpowiedzialny za projektowanie, wdrażanie i nadzorowanie systemów opartych na biofilmach — strukturach mikroorganizmów przywierających do powierzchni, zdolnych do rozkładania szkodliwych substancji.
Od 12 maja do 9 lipca absolwenci szkół podstawowych mogą składać wnioski o przyjęcie do wybranych szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2025/2026. Samorządowe licea ogólnokształcące, technika i branżowe szkoły I stopnia przygotowały łącznie 9,9 tys. miejsc w klasach pierwszych. W ofercie pojawiły się również nowe zawody.
Zawód personalnego tłumacza medycznego w przyszłości, szczególnie w kontekście indywidualizowanej medycyny, będzie odgrywał kluczową rolę w dostosowywaniu terapii i leczenia do specyficznych potrzeb każdego pacjenta. W miarę jak technologia, szczególnie w zakresie analizy genomu, stanie się bardziej zaawansowana, lekarze będą mogli dobierać leczenie nie tylko na podstawie ogólnych wytycznych, ale także na podstawie dokładnych informacji genetycznych, które pozwolą na lepsze dopasowanie terapii do indywidualnych predyspozycji pacjenta.