Baner promocyjny dotyczący Zawodowej Małopolski

Specjalistyczne kursy

Zaawansowane aspekty hałasu w protetyce słuchu oraz ecodesign, recycling i kompetencje zielone, to tematy kursów, w których wzięli udział uczestnicy dofinansowanego z Funduszy Europejskich projektu „Zawodowa Małopolska”.

Pierwsi stażyści zdobywają praktyczne doświadczenie u pracodawców w ramach projektu „Zawodowa Małopolska”

Wraz z początkiem wakacji uczniowie i słuchacze szkół kształcących zawodowo, prowadzonych przez Województwo Małopolskie, rozpoczęli realizację staży u pracodawców.  To jedno z kluczowych działań dofinansowanego z Funduszy Europejskich projektu „Zawodowa Małopolska”.  Przedsięwzięcie realizuje województwo, a liderem jest Departament Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

uczestnicy wizyty

W Holandii przedstawiciele Małopolski wymieniają się doświadczeniami w zakresie koordynacji uczenia się przez całe życie

Z inicjatywy Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w dniach 4-6 czerwca 2024 roku obyła się wizyta studyjna w Holandii, w której udział wzięli przedstawiciele Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego na czele z Agatą Suszczyńską – Zastępcą Dyrektora Departamentu Edukacji UMWM. Obok przedstawicieli Małopolski w wizycie uczestniczyli także przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej, członkowie Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji (WZK) z Warmii i Mazur oraz organizatora.

Uczestnicy wyjazdu przed budynkien Berlaymon Komisji Europejskiej

Wizyta studyjna w Brukseli na rzecz kształcenia zawodowego i uczenia się przez całe życie

W dniach od 11 do 14 czerwca 2024 roku odbyła się wizyta studyjna członków Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji (WZK) oraz przedstawicieli Biura Koordynacji w Brukseli.

Rusza budowa BCU w Andrychowie

Przy CKZiU w Andrychowie powstanie Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie spedycji. Powiat otrzymał 12 milionów złotych na ten cel.
7 czerwca 2024 r. została uroczyście podpisana umowa z Przedsiębiorstwem budowlanym FRAKTAL sp. z o.o. na budowę Branżowego Centrum Umiejętności w przy CKZiU w Andrychowie. Licznie przybyli zaproszeni goście wbili symboliczną „pierwszą łopatę”.

Forum Edukacyjne - dwujęzyczność w Małopolsce

Im wcześniej, tym lepiej – uczmy dwujęzycznie już w przedszkolu!

Znajomość drugiego języka jest już powszechnym standardem. W biznesie, osoby dwujęzyczne współpracują z zagranicznymi partnerami, a w środowisku naukowym wspólny język umożliwia transfer wiedzy akademickiej między badaczami z całego świata. Chociaż człowiek może uczyć się języków całe życie, to największą wrażliwość językową wykazuje w dzieciństwie. Dlatego też maksymalne rozwinięcie potencjału językowego wymaga aktywnego zaangażowania rodziców i nauczycieli w edukację dwujęzyczną od najmłodszych lat. Na ten oraz inne tematy w dziedzinie nauczania drugiego języka dzieci w wieku przedszkolnym rozmawiali eksperci na Forum Edukacyjnym, które odbyło się 22 maja w Małopolskim Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie. Wydarzenie zorganizował Departament Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

"-"

Forum Edukacyjne: Nauka języka obcego w przedszkolu to strzał w 10!

Nie od dziś wiadomo, że wczesne rozpoczęcie nauki języka obcego daje większe na jego biegłe opanowanie w przyszłości. W wieku przedszkolnym dzieci nie tylko lepiej i szybciej zapamiętują nowe słowa, ale jak nikt inny mają możliwość „nauczenia się” mówienia bez akcentu, a sam proces nauki jest dla nich czymś naturalnym. O tym, dlaczego warto uczyć maluchy języków obcych już od najmłodszych lat i jak to robić, by nauka była jak najbardziej efektywna dowiecie się podczas Forum Edukacyjnego. Start wydarzenia już 22 maja o godz. 10 w sali audytoryjnej Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon.

stoiska festiwalowe prezentujące różne zawody

Za nami Festiwal Zawodów 2024

Podczas XI edycji wydarzenia przestrzeń targową EXPO Kraków odwiedziło ponad 12,5 tysięcy osób z całej Małopolski. Ofertę edukacyjną prezentowało 79 szkół ponadpodstawowych, szkoły wyższe kształcące w kierunkach medycznych, służby mundurowe oraz pracodawcy. Swoją propozycję kształcenia przedstawiały również nowotworzone Branżowe Centra Umiejętności.

pamiątkowe zdjęcie uczestników spotkania

Wspólnie o koordynacji i doskonaleniu działań na rzecz LLL rozmawiali przedstawiciele Wojewódzkich Zespołów Koordynacji z Małopolski oraz Warmii i Mazur

Kształcenie przez całe życie (LLL) to znacznie więcej niż slogan czy chwilowa moda - to kluczowy element rozwoju jednostek i społeczeństwa. W dzisiejszym, pełnym wyzwań świecie, umiejętność ciągłego uczenia się stała się nieodzowna. W tym kontekście wymiana doświadczeń pomiędzy regionami Polski odgrywa niezwykle istotną rolę.

•	Tomasz Krześniak, Zastępca Dyrektora generalnego Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji

Temat: „Szkoły dla kompetencji przyszłości”

Podczas pierwszego dnia Festiwalu – 24 kwietnia odbyła się konferencja, która poświęcona była m.in. wyzwaniom przed którymi stoi współczesna edukacja w dobie transformacji cyfrowej. Wydarzenie zgromadziło ekspertów z różnych dziedzin nauki i gospodarki, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami.

Facebook

Zobacz nasz profil na portalu Facebook.

Facebook

You Tube

Sprawdź nasz kanał na portalu YouTube

You Tube

logotypy