Zespół Szkół Małopolska Szkoła Gościnności im. Tytusa Chałubińskiego w Myślenicach

budynek szkoly wejscieMałopolska Szkoła Gościnności to placówka z ponad 50-letnią tradycją przyjazna uczniom, dająca poczucie bezpieczeństwa oraz zapewniająca optymalne warunki do rozwoju intelektualnego i emocjonalnego. Jest to szkoła, która kształtuje swoich wychowanków w oparciu o szacunek do drugiego człowieka, poszanowanie dziedzictwa historycznego i kulturowego tak, aby mogli oni sprostać wyzwaniom współczesnego świata, odnieść sukcesy osobiste i zawodowe, każdy na swoją miarę.

Struktura szkoły obejmuje:

 • II Liceum Ogólnokształcące,
 • Technikum Turystyczno-Gastronomiczne,
 • Szkołę Policealną Turystyki i Zdrowia,
 • Małopolskie Centrum Kształcenia Zawodowego,
 • Internat.

Kierunki kształcenia

uczniowie msg podczas zajec w pracowni gastronomicznejTechnikum Turystyczno – Gastronomiczne:

 • technik hotelarstwa – specjalność organizacja usług spa & wellness,
 • technik organizacji turystyki,
 • technik żywienia i usług gastronomicznych - specjalność dietetyka i fitness.

Szkoła Policealna Turystyki i Zdrowia:

 • opiekun medyczny,
 • terapeuta zajęciowy.

Małopolskie Centrum Kształcenia Zawodowego:

 • technik usług kosmetycznych – KKZ.

Szkoła posiada własną stołówkę oraz zmodernizowany internat, który może gościć około 120 osób w pokojach dwu- i trzyosobowych z łazienkami. Szkoła posiada również multimedialną aulę ze sceną dostosowaną do różnych wydarzeń, w której odbywają się nie tylko szkolne uroczystości, ale także spotkania ze znanymi gośćmi, konferencje, szkolenia, wydarzenia specjalne. W szkole znajduje się ponadto mniejsza sala konferencyjna przystosowana do kursów szkoleń i wykładów.

Słuchacze Szkoły Policealnej i Małopolskiego Centrum Kształcenia Zawodowego korzystają z bogato wyposażonych pracowni kosmetologii oraz  pracowni medycznych. 

Dużym atutem szkoły jest zmodernizowany kompleks sportowy, składający się z 12 nowoczesnych obiektów. boiska sportowe msg 1Do użytku uczniów oddano profesjonalną bazę sportową w skład której wchodzi:

 • wielofunkcyjne boisko do koszykówki, siatkówki i badmintona,
 • wielofunkcyjne boisko do piłki ręcznej i tenisa ziemnego,
 • boisko do gry w piłkę nożną,
 • trzytorowa bieżnia wokół boiska do piłki ręcznej,
 • skocznia do skoków w dal,
 • siłownia zewnętrzna,
 • zestaw drabinek do ćwiczeń typu parkour,
 • dwie szachownice,
 • dwa stoły pingpongowe,
 • ścieżki oraz miejsce na ognisko.

Uczniowie technikum uczą się w profesjonalnie wyposażonych nowoczesnych pracowniach gastronomicznych. W tajniki sztuki kulinarnej wprowadza uczniów nauczyciel-specjalista, szef kuchni czterogwiazdkowego, krakowskiego renomowanego hotelu. Szkoła posiada „pracownię restauracyjną”, w której uczniowie zdobywają praktyczne umiejętności w zakresie obsługi gości i przygotowywania profesjonalnych uroczystości szkolnych.

Małopolska Szkoła Gościnności, jako jedna w Polsce, posiada własną pracownię baristyczną w pełni wyposażoną w bar, profesjonalne ekspresy do kawy oraz autorski program nauczania opracowany i realizowany przez eksperta w dziedzinie baristyki. Uczniowie zainteresowani hotelarstwem mogą nabywać umiejętności zawodowe w  pracowniach-apartamentach hotelowych, służących do ćwiczeń praktycznych. Szkoła została zaprojektowana tak, by każdy z uczęszczających do niej uczniów mógł rozwijać swoje zainteresowania. W szkole uruchomiono klasę patronacką, powstałą z inicjatywy krakowskich hoteli grupy Orbis, działających pod markami AccorHotels. Młodzi adepci sztuki hotelarskiej pierwsze  kroki stawiają w znanych hotelach, m. in. Novotel, Mercure Kraków Stare Miasto, Novotel Kraków Centrum czy Novotel Kraków City West oraz w hotelach ekonomicznych operujących pod markami Ibis i Ibis Budget. Praktyki zawodowe dla uczniów realizowane są w renomowanych hotelach krakowskich oraz Sopocie  i Juracie.

Ponadto, w szkole realizowane są warsztaty specjalistyczne z kuchni świata, prowadzone przez ekspertów w ramach spotkań z gośćmi wybitnymi specjalistami z zakresu turystyki , hotelarstwa i gastronomii. Placówka organizuje wymiany międzynarodowe młodzieży i wizyty studyjne, które stanowią doskonałą okazję do wymiany doświadczeń w kwestiach kształcenia zawodowego ze szkołami partnerskimi, m.in. z Austrii, Węgier, Francji, Niemiec, Chorwacji, Hiszpanii i Chin. Nasi uczniowie biorą udział w wielu zawodach sportowych, konkursach i olimpiadach, osiągając znaczące sukcesy.

Największe osiągnięcia

W Rankingu Liceów i Techników Perspektywy od wielu lat niezmiennie Technikum Turystyczno-Gastronomiczne jest w wyróżnione w rankingu  Perspektyw ZŁOTĄ TARCZĄ PERSPEKTYWY natomiast II Liceum Ogólnokształcące tarczą brązową.

Perspektywy zawodowe absolwentów

Nasi absolwenci bez trudu znajdują zatrudnienie w najlepszych hotelach, restauracjach i osiągają w pracy zawodowej duże sukcesy. Często już podczas nauki w szkole podejmują współpracę zawodową       z hotelami i restauracjami w których realizowali praktyki zawodowe. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu rynku pracy, umożliwiamy uczniom uzyskiwanie i uzupełnianie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych poprzez uczestniczenie w kursach zawodowych, płatnych stażach  u pracodawców realizowanych w ramach projektu Modernizacja  Kształcenia Zawodowego w Małopolsce II organizowanych  przez Małopolskie Centrum Kształcenia Zawodowego. Największą popularnością wśród młodzieży cieszą się kursy: barmańskie z podstawami flair, kelnerskie z podstawami sommelierstwa, sporządzania deserów i dekoracji ciast , kurs prawa jazdy oraz warsztaty z kuchni świata .

Nasi partnerzy

Organizacja praktyk i staży oraz współpraca w związku ze strategicznym partnerstwem - Orbis Grupa Hotelowa.

Instytucje i szkoły wyższe: Ośrodek Rozwoju Edukacji , Polska Izba Hotelarstwa, Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie.

Współpraca w zakresie wsparcia produktowego i organizacja warsztatów specjalnych z szefami kuchni.

Informacje opracowała Jolanta Turek – kierownik kształcenia praktycznego w ZS MSG

Kontakt

Zespół Szkół Małopolska Szkoła Gościnności im. Tytusa Chałubińskiego w Myślenicach
32-400 Myślenice
ul. Zdrojowa 18
tel. (+48 - 12 ) 272 04 24
www.zsp.edu.pl

Facebook

Zobacz nasz profil na portalu Facebook.

Facebook

You Tube

Sprawdź nasz kanał na portalu YouTube

You Tube

logotypy