WYDARZENIA

najważniejsze wydarzenia z Zawodowej Małopolski

warsztaty szkolne, na środku samochód osobowy, wokół widzowie

Nowoczesne maszyny do nauki zawodu dla uczniów w Brzesku

Ponad 200 tysięcy zł to wartość zakupionych ze środków unijnych maszyn i urządzeń służących do praktycznej nauki zawodu dla uczniów powiatu brzeskiego.

Nauka zawodu na nowoczesnym sprzęcie ułatwi młodzieży przechodzenie z etapu kształcenia do etapu zatrudnienia.

Baza Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych im. Bohaterów Westerplatte w Brzesku, popularnie zwanego „Zielonką”, wzbogaciła się o: podnośnik dwukolumnowy, linię diagnostyczną, urządzenie do geometrii kół, samochód osobowy, wyważarkę do kół, montażownicę do kół, podnośnik pneumatyczny typu bałwanek, podnośnik hydrauliczny typu żaba, próbnik do ustawiania wtrysków, zlewarko-wysysarka do oleju, hydrauliczny ściągacz sprężyn, podnośnik do skrzyni biegów, cęgi pomiarowe AC-DC, ręczny wózek paletowy oraz multimetry cyfrowe. Korzystający z nowych urządzeń uczniowie będą mogli nabywać praktyczne umiejętności w warunkach zbliżonych do rzeczywistego środowiska pracy, co z kolei przyczyni się do zwiększenie ich praktycznych umiejętności zawodowych oraz zwiększy szanse na szybkie znalezienie dobrej pracy.

Oficjalne przekazanie nowego zaplecza technodydaktycznego dla Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych im. Bohaterów Westerplatte w Brzesku odbyło się 10 lutego z udziałem Marty Malec-Lech z Zarządu Województwa Małopolskiego. Sprzęt został zakupiony z dofinansowanego ze środków europejskich projektu „Fachowcy w swojej branży”, którego wartość wynosi ponad 4 mln zł. W ramach działań projektowych przewidziano również kursy i staże zawodowe, stypendia oraz studia podyplomowe dla nauczycieli praktycznej nauki zawodu.

 
Województwo Małopolskie od lat stawia na rozwój nowoczesnego kształcenia zawodowego, ściśle powiązanego z oczekiwaniami rynku pracy. Korzystając z możliwości, jakie dają Fundusze Europejskie na wsparcie kształcenia zawodowego w latach 2014-2020 zakontraktowało środki w wysokości ok. 360 mln zł