Grafika Zawodowa Małopolska - Edukacja dla Biznesu

WYDARZENIA

najważniejsze wydarzenia z Zawodowej Małopolski

Zawodowy październik w Małopolsce!

Zawodowy październik w Małopolsce!

Październik, za sprawą funduszy europejskich, obfitował w kilka ważnych wydarzeń związanych z kształceniem zawodowym.

Pracownie dydaktyczne to nie tylko sale …

W Wadowicach, w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 z udziałem zaproszonych gości odbyła się uroczystość otwarcia sal dydaktycznych w ramach projektu „Wadowickie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego II”.

W spotkaniu, które było okazją do podsumowania i obejrzenia inwestycji realizowanych na przestrzeni lat 2017 – 2022, wzięli udział przedstawiciele powiatu na czele ze Starostą Eugeniuszem Kurdasem, Przewodniczącą Rady Powiatu Zofią Kaczyńską, posłem Filipem Kaczyńskim, Małopolską Wicekurator Oświaty Haliną Cimer oraz Zastępcą Dyrektora Departamentu Edukacji UMWM Agatą Suszczyńską. Dzięki dofinansowaniu w ramach projektów CKZIU I i CKZIU II, pozyskano w ostatnich latach prawie 10 mln zł, a korzystający z nich uczniowie mają niepowtarzalną okazję do nabycia doświadczenia i poznania specyfiki zawodu.

Warsztaty naukowe w Krakowie

W październiku rozpoczęła się również kolejna edycja naukowych warsztatów weekendowych. To jedna z form innowacyjnego sposobu przekazywania wiedzy oraz przybliżania osiągnięć naukowych uczelni, uczniom szkół zawodowych. Warsztaty skierowane są do tych uczniów, którzy chcą poznać specyfikę szkół wyższych oraz studiowania w Małopolsce. Warsztaty realizowane są w ramach komponentu zawodowego Małopolskiej Chmury Edukacyjnej realizowanego w projekcie „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II”.

Przez dwa kolejne weekendy około 200 uczniów małopolskich techników stało się „studentami” m.in. Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie, Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej, Politechniki Krakowska, Uniwersytetu Pedagogicznego, Uniwersytetu Rolniczego oraz Akademii Górniczo-Hutniczej. Nauczyciele akademiccy przygotowali ciekawe programy zajęć w kilku obszarach tematycznych.

W obszarze elektryczno-elektronicznym młodzież praktykowała, ucząc się oprogramowania LOGO! Soft Comfort, programowania sterownika LOGO! i S7-1200, sterowania wirtualnej linii przemysłowej z wykorzystaniem sterownika PLC oraz oprogramowania TIA Portal z zastosowaniem układów licznikowych i czasowych.

W Wyższej Szkole Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej w obszarze turystyka, głównymi tematami stała profesjonalna obsługa gościa w gastronomii oraz funkcjonowanie hotelu z uwzględnieniem najwyższych standardów obsługi gościa hotelowego.

W obszarze język angielski zawodowy, realizowanym na Uniwersytecie Pedagogicznym, dominowały zagadnienia okołobiznesowe, takie jak: skuteczna komunikacja w sytuacjach zawodowych, liczby i waluty w komunikacji oraz korespondencji zawodowej. A wszystko to w formie interesujących ćwiczeń, zachęcających młodzież do aktywności i mówienia po angielsku.

Rozpoznawanie chwastów, ocena jakości wody i ścieków na podstawie analiz fizyko- chemicznych to tylko fragment tematyki w ramach praktycznych zajęć w grupach w salach laboratoryjnych (w obszarze środowisko) na Uniwersytecie Rolniczym.

Projektowanie i wydruk elementów 3D, roboty mobilne, budowa, układy sensoryczne, sterowanie, zastosowania, mechanika i elektronika bolidów, odnawialne źródła energii – projektowanie i montaż prostych układów elektronicznych to tylko część tematów, które z kolei były realizowane w obszarze mechaniczno-mechatronicznym na Akademii Górniczo-Hutniczej.

Zajęcia w obszarze budownictwa na Politechnice Krakowskiej obfitowały w tematykę związaną drewnem i badaniem jego cech, projektowaniem konstrukcji żelbetonowych, oraz szkolenia z technologii Building Information Modeling. Uczniowie zdobywali wiedzę geologiczną, wykonywali badania właściwości materiałów budowlanych (betonu, stali, drewna), nawierzchni drogowych oraz szkolili się z projektowania konstrukcji żelbetowych.

W godzinach popołudniowych uczniowie wszystkich obszarów realizowali program naukowy, m.in. odwiedzili Centrum Edukacji Gleboznawczej w Muzeum Gleb Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, zwiedzali Kraków szlakiem Kościołów Gotyckich, czy poznawali ciekawostki naukowe w krakowskim Ogrodzie Doświadczeń.

Nowi kandydaci na kierowców

Wraz z początkiem roku szkolnego rozpoczęła się druga edycja kursów na prawo jazdy kategorii B, tym razem skierowana do uczniów z powiatu tatrzańskiego. W trakcie rekrutacji wyłoniono kilkudziesięciu kursantów, którzy przeszli badania lekarskie, a następnie rozpoczęli zajęcia teoretyczne. W ramach kursów uczniowie mają zapewnione zajęcia teoretyczne, odbywające się w szkole, szkolenie praktyczne, którego wymiar standardowy powiększony jest o 6 dodatkowych godzin jazdy oraz pokrycie kosztów egzaminów państwowych. Cykl szkoleń potrwa do marca 2023 r. Kurs dający dodatkowe uprawnienia uczniom szkół realizowany jest w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II” finansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego w latach 2020-2023.

 

Festiwal Zawodów

Festiwal Zawodów to wydarzenie będące zwieńczeniem działań prowadzonych w zakresie doradztwa zawodowego dla uczniów szkół podstawowych w całym województwie małopolskim. Przedsięwzięcie to jest organizowane od 2013 r. we współpracy ze szkołami, a także przedsiębiorcami w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Goście Festiwalu Zawodów

Biznes dla Edukacji

Dobre nauczanie zawodu może prawidłowo funkcjonować tylko w oparciu o aktualne zapotrzebowanie rynku, potrzeby pracodawców oraz bieżące technologie stosowanych w zakładach pracy.

Dlatego też Województwo Małopolskie dokłada wszelkich starań by edukacja zawodowa w regionie stała na najwyższym poziomie i była w jak największym stopniu komplementarna z aktualnymi trendami rynku pracy, nie zapominając przy tym o kultywowaniu i rehabilitacji zawodów zagrożonych wyginięciem.

Dwie rece na tle komputera, w tle architektura

Małopolska Edukacja Zawodowa

Dynamicznie przeobrażająca się gospodarka, rozwój nowych technologii, ugruntowanie świadomości procesów ekologicznych dyktują kierunki rozwoju zarówno małych firm, jak i dużych przedsiębiorstw.

Dla środowisk i instytucji powiązanych z rynkiem pracy i edukacji szybko stało się jasne, że jedną z kluczowych ról w rozwoju gospodarczym regionu odgrywa dostosowana do potrzeb pracodawców edukacja zawodowa.

Logo Inspirator kariery 2021

Facebook

Zobacz nasz profil na portalu Facebook.

Facebook

You Tube

Sprawdź nasz kanał na portalu YouTube

You Tube

logotypy