O tym, aby przyszła praca była pasją i dawała wiele satysfakcji marzy każdy. Tylko, jak to osiągnąć? Najprościej wybrać ścieżkę edukacyjno-zawodową w obszarze indywidualnych zainteresowań i predyspozycji. Czyli wybrać dopasowany do siebie kierunek, typ szkoły i zawód.
W jaki sposób ustalić swoje indywidulane predyspozycje i zainteresowania kończąc szkołę podstawą? Służą temu obiektywne narzędzia diagnostyczne i poradnictwo edukacyjno-zawodowe. Zachęcamy do wykonania testu zainteresowań i predyspozycji zawodowych – zawodometr.pl. To dobre narzędzie do szybkiego sprawdzenia swoich mocnych stron lub upewnienia się, że interesujący Cię obszar zawodów posuje do indywidualnych predyspozycji. Test podzielony jest na dwie części, w pierwszej poznasz swoje zainteresowania, a w drugiej predyspozycje.
Film w wersji dostępnej można obejrzeć tutaj.
Przede wszystkim jednak, zachęcamy do skorzystania z poradnictwa edukacyjno-zawodowego. W każdej szkole podstawowej dostępny jest doradca zawodowy i Szkolny Punkt Informacji i Kariery (SPInKa). Warto poprosić o interpretację wyników zawodometru właśnie doradcę zawodowego lub udać się na konsultację indywidualną do najbliższej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
Dla dobrej orientacji zawodowej uczniów szkół podstawowych organizowany jest również Festiwal Zawodów w Małopolsce – coroczne targi edukacji zawodowej. Jeżeli nie odwiedziliście Festiwalu w tym roku, możecie obejrzeć relację z wydarzenia. Program poświęcony zawodom prowadzili znani prezenterzy i prezenterki Kasia Cichopek, Tomasz Wolny, Anna Lewandowska i Mateusz Szymkowiak – zobacz relację.
Jeżeli już wiesz, jakie profesje są właściwe dla Ciebie, dowiedz się więcej i sprawdź ofertę szkół tegorocznego Festiwalu Zawodów – oferta szkół ponadpodstawowych.
A na naszym kanale You Tube możesz oglądać filmy o wielu rożnych zawodach, na stronie internetowej zostały pogrupowane w strefy branżowe:
- Strefa budowlana, energetyczna i chemiczna – zobacz.
- Strefa elektryczno-informatyczna - zobacz.
- Strefa handlowo-usługowa - zobacz.
- Strefa mechaniczno-transportowa - zobacz.
- Strefa medyczno-społeczna - zobacz.
- Strefa rolniczo-leśna z ochroną środowiska - zobacz.
- Strefa służ mundurowych - zobacz.
- Strefa turystyczno-gastronomiczna - zobacz.
- Szkoły wyższe medyczne - zobacz.
Warto pamiętać, że uczymy się przez całe życie. Niektóre techniki pracy zostaną wyparte przez nowe technologie, a inne się rozwiną. Dobrze oswoić się z ideą kształcenia ustawicznego i pamiętać, że uczenie się przez całe życie, może być interesujące, jeśli robisz to, co lubisz.
W znalezieniu właściwej szkoły może pomóc Ci równiesz wyszukiwarka szkół ponadpodstawowych, a informacje na temat zawodów szkolnictwa branżowego możesz też znaleźć pod linkiem.
A jeżeli szukasz nietuzinkowych inspiracji zawodowych, koniecznie zobacz nasz profil na facebooku.