W dwunastej edycji wydarzenia udział weźmie rekordowa liczba ok. 20 tysięcy osób! W EXPO Kraków na uczniów kończących szkoły podstawowe czekają pokazy zawodów z 80 szkół kształcących branżowo i technicznie, służby mundurowe, pracodawcy, doradcy zawodowi oraz Branżowe Centra Umiejętności. Festiwal można odwiedzać 2 i 3 kwietnia od godziny 8.30 do 15.30.
Uczestników wydarzenia powitał wicemarszałek Witold Kozłowski, w zarządzie województwa odpowiedzialny m.in. za obszar edukacji.
- Witam bardzo serdecznie na XII już edycji Festiwalu Zawodów w Małopolsce 2025. W tej edycji wydarzenia będziecie mogli poznać z bliska ponad sto zawodów, czeka na Was 120 różnego rodzaju stoisk, możliwość rozmowy z doradcami zawodowymi, nauczycielami oraz waszymi rówieśnikami. Wszystkim Wam życzę, aby Ci z Was, którzy jeszcze nie dokonali wyboru dalszej ścieżki rozwoju – znaleźli tu inspirację i wiedzę, która pozwoli wam tego wyboru dokonać - powiedział wicemarszałek Witold Kozłowski.
Na tę edycje Festiwalu zarejestrowało się blisko 20 tys. osób. Bardzo nas cieszy to ogromne zainteresowanie. To pokazuje jak ważne i potrzebne jest to wydarzenie. Z tego miejsca dziękuję wszystkim zaangażowanym w jego organizację: pracownikom Urzędu Marszałkowskiego, naszym partnerom, rodzicom, nauczycielom. Festiwal Zawodów Małopolska 2025 uważam za otwarty - powiedział Witold Kozłowski.
W konferencji inaugurującej Festiwal uczestniczyli także m.in. I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger, radny województwa Grzegorz Małodobry, sekretarz województwa Wojciech Pałka, Artur Pasek - małopolski wicekurator oświaty oraz Rafał Sonik - polski przedsiębiorca, kierowca w rajdach terenowych w kategorii quadów, zwycięzca rajdu Dakar, dziewięciokrotny zdobywca Pucharu Świata.
Dwa dni prezentacji i pokazów
Przez dwa dni Festiwalu uczniowie kończący szkoły podstawowe mogą poznać umiejętności typowe dla zawodów nowoczesnych i tradycyjnych. Czekają na nich nowoczesne stoiska przygotowane przez szkoły zawodowe wspólnie z przedsiębiorcami, którzy prezentują możliwości zatrudnienia oraz kompetencje, jakie obecnie są potrzebne do pracy w zawodach z różnych branż.
Na wydarzenie zarejestrowało się około 20 tysięcy osób. Festiwalowi towarzyszą także spotkania i konferencje poświęcone aktualnym zagadnieniom związanym z edukacją. Ponadto w dodatkowych warsztatach zawodowych udział weźmie 450 uczniów, a w wykładach z doradztwa edukacyjno-zawodowego około 400 uczniów i uczennic.
W EXPO Kraków można zobaczyć prezentacje w strefach tematycznych – ponad 120 stoisk wystawienniczych (Hala Wisła oraz Hala Dunaj).
- strefa turystyczno-gastronomiczna
- strefa handlowo usługowa
- strefa elektryczno-informatyczna
- strefa mechaniczno-transportowa
- strefa medyczno-społeczna
- strefa rolno-leśna z ochroną środowiska
- strefa budowlana i energetyczno-chemiczna
- strefa służb mundurowa
- strefa pracodawców/nowych technologii,
- strefa doradztwa zawodowego
- stoiska edukacyjnych partnerów zagranicznych Małopolski
- stoiska instytucji edukacji i rynku pracy
- stoiska Branżowych Centrów Umiejętności
Tegoroczna edycja Festiwalu Zawodów odbywa się pod patronatem honorowy Ministra Edukacji oraz Kuratorium Oświaty w Krakowie.
Festiwal Zawodów jest dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach projektu „Zawodowa Małopolska” będącego operacją o znaczeniu strategicznym dla regionu.