Podczas pierwszego dnia Festiwalu – 24 kwietnia odbyła się konferencja, która poświęcona była m.in. wyzwaniom przed którymi stoi współczesna edukacja w dobie transformacji cyfrowej. Wydarzenie zgromadziło ekspertów z różnych dziedzin nauki i gospodarki, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami.
Konferencję otworzył Łukasz Smółka, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego. Głos zabrali również:
- Gabriela Olszowska, Małopolska Kurator Oświaty
- Piotr Bartosiak, Dyrektor Departamentu Strategii, Kwalifikacji i Szkolnictwa Zawodowego w Ministerstwie Edukacji Narodowej
- Tomasz Krześniak, Zastępca Dyrektora generalnego Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji
- Dariusz Styrna, Dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego
Podczas konferencji odbył się panel ekspercki „Szkoły dla kompetencji przyszłości”. Wśród panelistów znaleźli się m.in. dr hab. Barbara Worek – socjolożka z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Bohdan Lisowski – właściciel firmy Biś Computer zajmującej się szkoleniami z zakresu CAD i BIM, Jarosław Królewski – Prezes Firmy Synerise i Prezes Wisły Kraków, Renata Porębska – pracownik naukowy Korporacyjnego Centrum Technologii ABB, Artur Wardas – Wicedyrektor Zespołu Szkół Łączności w Krakowie oraz Barbara Blacha – Dyrektor Izby Rzemieślniczej w Tarnowie. W trakcie panelu zaproszeni goście dyskutowali jak najlepiej można przygotować środowisko edukacyjne do rewolucji technologicznej oraz jakie kompetencje warto kształtować wśród uczniów, aby jak najlepiej mogli adaptować się do zmian, które czekają ich w przyszłości. W trakcie konferencji głos zabrali również uczniowie z ZS Łączności w Krakowie – Piotr Karp i Tomasz Płonka, którzy prezentowali swoje doświadczenia z wykorzystania nowoczesnych technologii w kształceniu oraz własnym biznesie.
W konferencji wzięło udział blisko 150 osób: przedstawicieli szkół zawodowych, organów prowadzących, instytucji rynku pracy i edukacji oraz uczniowie.
Konferencja zakończyła się w atmosferze pozytywnych emocji i nadziei na kolejne spotkanie. Organizatorzy wyrazili wdzięczność wszystkim uczestnikom za ich wkład w rozwój edukacji w Małopolsce.
Konferencja odbyła się w ramach projektu „Zawodowa Małopolska”, który jest współfinansowany w ramach programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027. „Zawodowa Małopolska” to dofinansowana z Funduszy Europejskich operacja o znaczeniu strategicznym dla Małopolski.