Na trzy weekendy uczniowie techników staną się studentami małopolskich uczelni. Pogram dla nich, w swoim obszarze tematycznym, przygotowali nauczyciele akademiccy z Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie, Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej, Politechniki Krakowska, Uniwersytetu Pedagogicznego, Uniwersytetu Rolniczego oraz Akademii Górniczo-Hutniczej.
Warsztaty skierowane są do tych uczniów, którzy chcą poznać specyfikę studiowania w Małopolsce oraz kontynuować edukację na poziomie szkoły wyższej. Zajęcia będą prowadzone bezpośrednio w murach uczelni przez wykładowców akademickich.
W najbliższy weekend, od 8 do 9 października, uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Limanowej oraz Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie wezmą udział w zajęciach z obszaru elektryczno-elektronicznego, realizowanych przez Akademię Nauk Stosowanych w Tarnowie. A w programie m.in. obsługa oprogramowania LOGO! Soft Comfort, programowanie sterownika LOGO! i S7-1200, sterowanie wirtualnej linii przemysłowej z wykorzystaniem sterownika PLC oraz obsługa oprogramowania TIA Portal z zastosowaniem układów licznikowych i czasowych. Z kolei uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. inż. Józefa Marka w Mszanie Dolnej wezmą udział w zajęciach realizowanych w Wyższej Szkole Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej w obszarze turystyka. Tematami głównymi będzie profesjonalna obsługą gościa w gastronomii (inżynieria Menu; elementy budujące restaurację i jej sukces; wygląd, cechy i profesjonalna obsługa kelnera; techniki sprzedażowe) oraz funkcjonowanie hotelu z uwzględnieniem najwyższych standardów obsługi gościa hotelowego.
Od 15 do 16 października warsztaty będą realizowane w 6 obszarach tematycznych: budownictwo – Politechnika Krakowska im. T. Kościuszki w Krakowie; język angielski zawodowy – Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie; środowisko – Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie; mechaniczno-mechatroniczny – Akademia Górniczo-Hutnicza im. S. Staszica w Krakowie i Uniwersytet Pedagogiczny (Instytut Techniki); elektryczno-elektroniczny – Akademia Nauk Stosowanych; turystyka – Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej. Od 26 do 27 listopada prowadzone będą warsztaty w obszarze żywność w Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.
Naukowe warsztaty weekendowe są jedną z form innowacyjnego sposobu przekazywania wiedzy oraz przybliżania osiągnięć naukowych uczelni uczniom szkół ponadgimnazjalnych w ramach Małopolskiej Chmury Edukacyjnej. Warsztaty w obszarach zawodowych realizowane są w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II” finansowanego ze środków europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego w latach 2014-2020. Uczniowie mają niepowtarzalną okazję do kontaktu ze środowiskiem naukowym oraz pracy z wykorzystaniem bazy techno-dydaktycznej uczelni. Dzięki uczestnictwu w warsztatach uczniowie są lepiej przygotowani do rozpoczęcia nauki na studiach oraz wyboru odpowiedniej szkoły wyższej.