W dniu 2 lipca br. w Branżowym Centrum Umiejętności w dziedzinie gastronomii i kelnerstwa w Tarnowie odbyło się posiedzenie Regionalnych Rad Branżowych w obszarach: turystyczno-gastronomicznym oraz administracyjno-usługowym, które działają w ramach projektu „Zawodowa Małopolska”.
Posiedzeniu Rad przewodniczyła Pani Agata Suszczyńska – Zastępca Dyrektora Departamentu Edukacji UMWM. W spotkaniu udział więzili członkowie Rad – Pan Arkadiusz Psica - Dyrektor WUP w Krakowie, Pan Michał Kądziołka - Zastępca Dyrektora WUP w Krakowie a także dyrektorzy szkół zawodowych z branży, pracodawcy oraz przedstawiciele Centrów Kształcenia Zawodowego. Spotkanie swoją obecnością zaszczycili gospodarze - Pan Andrzej Kuta - Prezes Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Tarnowie oraz Pani Sylwia Podlawska - Dyrektor BCU w dziedzinie gastronomii i kelnerstwa w Tarnowie. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele pozostałych Branżowych Centrów Umiejętność z Małopolski, specjalizujących się w zawodach związanych z branżą turystyczno-gastronomiczną oraz administracyjno-usługową.
W trakcie posiedzenia Przewodnicząca przedstawiła prezentację na temat kształcenia w obszarach związanych z tematyką spotkania a następnie rozpoczęła się dyskusja w trakcie której uczestnicy poruszyli tematy dotyczące najbardziej aktualnych wyzwań i problemów w obu branżach. Dyrektorzy szkół podkreślali fakt, iż obserwują ogólną tendencją coraz mniejszej liczby uczniów w trakcie trwających naborów do szkół, związaną z niżem demograficznym. Długodystansowo będzie to prowadziło do konieczności kształcenia w krótszych formach, rezygnacji z tworzenia nowych, coraz bardziej specjalistycznych zawodów a także koncentrowania kształcenia w najsilniejszych placówkach w regionie czy powiecie. Uczestnicy spotkania podjęli również temat konieczności dalszego wzmacniania doradztwa edukacyjno-zawodowego już od najwcześniejszych etapów edukacji, ale także jeszcze silniejszego włączenia rodziców w ten proces, gdyż to oni w głównej mierze mają wpływ na wybory zawodowe swoich dzieci. Zwracano również uwagę na konieczność dalszej promocji kształcenia w szkołach technicznych oraz ogólnie zawodów technicznych, gdyż pomimo prowadzonych kampanii świadomościowych jest ono w dalszym ciągu postrzegane jako gorsza alternatywa dla kształcenia ogólnego. W trakcie dyskusji zwrócono uwagę na utrzymującą się tendencję wybierania przez młodzież tzw. „zawodów modnych” lub takich, które nie są związane z pracą fizyczną, czego konsekwencją jest zbyt duża liczba osób z kwalifikacjami, w tym wykształceniem wyższym nieadekwatnym do zapotrzebowania rynku pracy. Dyrektor Suszczyńska zwróciła uwagę na pojawiające się pomysły aby w ramach kształcenia np. na poziomie podstawowym zapewnić uczniom fundamenty ‘”ogólnej wiedzy technicznej”.
Dyrektor Sylwia Podlawska w swoim wystąpieniu pokreśliła iż BCU powinny spełniać rolę nowoczesnych placówek w których każdy może w krótkim czasie uzyskać niezbędne na rynku kwalifikacje, przekwalifikować się lub dokształć pod okiem najlepszych fachowców w świetnie wyposażonych, nowoczesnych pracowniach. BCU w dziedzinie gastronomii i kelnerstwa w Tarnowie jest jednym z pierwszych w Polsce które otrzymało dofinansowanie w ramach środków finansowych z Krajowego Planu Odbudowy.
Spotkanie zakończyło się zwiedzaniem BCU w trakcie którego członkowie Rady mogli zapoznać się z ofertą szkoleniową Centrum, obejrzeć nowoczesne pracownie zawodowe, a także uczestniczyć w pokazie wyrobu i pieczenia pizzy oraz przygotowywania i serowania napojów przez młodzież uczestnicząca w kursach realizowanych w ramach BCU.
W ramach projektu „Zawodowa Małopolska” działa 7 Regionalnych Rad Branżowych w wybranych obszarach kształcenia. W skład Rad Branżowych wchodzą przedstawiciele przedsiębiorców, organizacji pracodawców, instytucji związanych z rynkiem pracy, samorządu jak również przedstawiciele szkół kształcących zawodowo z Małopolski. Działania Rad poza wspieraniem inicjatyw mających na celu lepsze powiązanie rozwoju szkół technicznych i branżowych z potrzebami pracodawców, rekomendowaniem szkoleń i kursów dla poszczególnych zawodów, wspierają rozwiązania sprzyjające zwiększeniu uczestnictwa uczniów w praktycznej nauce zawodu poprzez efektywne programy staży w firmach i zakładach pracy.
„Zawodowa Małopolska” to dofinansowana z Funduszy Europejskich operacja o znaczeniu strategicznym dla Małopolski.