Grafika Zawodowa Małopolska - Edukacja dla Biznesu

WYDARZENIA

najważniejsze wydarzenia z Zawodowej Małopolski

Potrzeby kadrowe w polskim sektorze kosmicznym prezentowane podczas Festiwalu Zawodów w Krakowie

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski stanie się drugim Polakiem, który poleci w kosmos. 8 czerwca 2025 roku rozpocznie swoją podróż na stację orbitalną, gdzie przeprowadzi szereg eksperymentów dla polskich firm, w tym m.in. sprawdzi, jak smakują pierogi w wersji liofilizowanej. Start rakiety z dr. Uznańskim-Wiśniewskim na pokładzie zaplanowano na godzinę 15:11 czasu polskiego. Na orbicie okołoziemskiej spędzi 14 dni.

kosmiczny_klaster_stoisko_3.jpg

kosmiczny_klaster_stoisko_2.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Podczas tegorocznego Festiwalu Zawodów, który odbył się w dniach 2-3 kwietnia w Krakowie, Instruktorzy Krainy Twórczości zaprezentowali kompetencje poszukiwane przez polskie firmy z sektora kosmicznego. Piotr Synowiec, prowadzący warsztaty z zakresu robotyki, programowania w Pythonie i druku 3D, pełni funkcję Ambasadora Edukacji Kosmicznej oraz reprezentuje 35 firm z Klastra Technologii Kosmicznych. Uczestnicy festiwalu wykazali ogromne zaangażowanie, budując robotyczne ramię chwytne z własnym napędem! Zwiedzający potwierdzili, że uczniowie szkół średnich są już gotowi na wyzwania związane z robotyką, szczególnie w kontekście eksploatacji zasobów na Księżycu i asteroidach.
Polskie instrumenty badawcze, stworzone przez Centrum Badań Kosmicznych w Warszawie, obecnie znajdują się na pokładzie sondy JUICE, wysłanej przez Europejską Agencję Kosmiczną. To kolejny sukces firm członkowskich Klastra Technologii Kosmicznych.

Zainteresowanie konkursami organizowanymi przez Polską Agencję Kosmiczną, w których mogą uczestniczyć uczniowie klas 4-8 szkół podstawowych, potwierdza rosnące zainteresowanie sektorem kosmicznym. W konkursach ogłaszanych regularnie na stronie www.polsa.gov.pl, młodzież ma szansę na zdobycie nagród rzeczowych oraz zaproszenia na spotkania z astronautami.

Kogo więc potrzebują kosmiczne firmy?
Kosmiczne potrzeby kadrowe – szansa dla młodych profesjonalistów

Mechatronicy są niezbędni nie tylko do budowy satelitów, ale także do sterowania ich działaniami w przestrzeni kosmicznej, szczególnie gdy satelity zaczynają realizować zadania związane z monitorowaniem pożarów, upraw rolnych czy śledzeniem ruchu obiektów militarnych. To skomplikowane zadania wymagające zaawansowanej technologii oraz precyzyjnych umiejętności w zakresie mechatroniki.

Programiści oraz specjaliści od sztucznej inteligencji znajdują zatrudnienie w firmach zajmujących się analizą zdjęć satelitarnych. Ich rola polega na interpretacji danych, wyłapywaniu szczegółów, porównywaniu zmian w czasie oraz doborze odpowiednich pasm obrazowania. Na przykład, żywotność roślin najlepiej obserwuje się w paśmie światła podczerwonego, a monitorowanie obszarów zachmurzonych lub nocnych wymaga wykorzystania zdjęć radarowych (SAR), które przypominają zdjęcia rentgenowskie.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski, który 8 czerwca 2025 roku stanie się drugim Polakiem w kosmosie, na bieżąco dzieli się swoimi doświadczeniami w mediach społecznościowych. Z wykształcenia fizyk, jest również twarzą wyzwania programistycznego AstroPi (www.astropi.org), skierowanego do dzieci i młodzieży przez Europejską Agencję Kosmiczną. W trakcie misji przeprowadzi eksperymenty związane z metodami obniżania poziomu stresu podczas długotrwałej izolacji, testy algorytmów sztucznej inteligencji oraz badania nad produkcją tlenu przez algi w mikrograwitacji. Udział dr. Uznańskiego-Wiśniewskiego w misji kosmicznej jest efektem umowy między Ministerstwem Rozwoju i Technologii a Europejską Agencją Kosmiczną na realizację polskiej misji naukowo-technologicznej IGNIS. Aby wziąć udział w misji, dr Uznański-Wiśniewski pokonał ponad 22 tysiące kandydatów z 25 krajów Europy. Astronautą chciał zostać już od dzieciństwa.

Europejska Agencja Kosmiczna zaprasza uczniów zainteresowanych grafiką i architekturą do zgłaszania projektów 3D na konkurs projektowania rakiet i łazików na stronie www.mooncampchallenge.pl. Podczas Festiwalu Zawodów uczestnicy mieli okazję zbudować łaziki jeżdżące dzięki mechanizmom i programowaniu Lego Education. Instruktorzy Krainy Twórczości zapraszają szkoły do współpracy i organizują warsztaty druku 3D, korzystając ze swojego doświadczenia jako mentorzy ESA.

Podsumowując, wielu uczniów szkół branżowych, posiadających obecne kwalifikacje i tytuły technika mechatroniki, informatyki, programisty czy biotechnologa, już teraz dysponuje kompetencjami, które są cenne w sektorze kosmicznym. Warto rozwijać te umiejętności i profesjonalizować je poprzez udział w konkursach oraz programach stażowych organizowanych przez Polską Agencję Kosmiczną oraz Europejską Agencję Kosmiczną. Warto również śledzić oferty pracy w polskich firmach z sektora kosmicznego. Szkoły zainteresowane pogłębianiem współpracy mogą liczyć na bezpłatne doradztwo w Krainie Twórczości oraz w Klastrze Technologii Kosmicznych.

klaster_kosmiczny_stoisko_4.jpg

kosmiczny_klaster_stoisko_5.jpg

kosmiczny_klaster_stoisko_6.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej o Klastrze Technologii Kosmicznych dowiesz się ze strony KTK:
https://klasterkosmiczny.pl/

Więcej o Ambasadorach Edukacji Kosmicznej dowiesz się ze strony:
https://esero.kopernik.org.pl/program-ambasadorski/program-ambasadorski/

A ktualne konkursy Polskiej Agencji Kosmicznej

https://polsa.gov.pl/o-polsa/aktualnosci/

Więcej o misji JUICE z polskimi instrumentami na pokładzie dowiesz się z publikacji:
https://cbkpan.pl/rpwi-i-swi-misja-juice/

Jak zamówić kosmiczne zajęcia edukacyjne Krainy Twórczości?
https://www.krainatworczosci.pl/zapisy-na-zajecia

Jak wysłać zgłoszenie projektu klasy do Europejskiej Agencji Kosmicznej?
https://youtu.be/hwVZ_Peqt0U?si=iykp1y-3zX3KSohO 

Nagranie ze spotkania z polskim astronautą oraz jego międzynarodową załogą:

https://www.youtube.com/live/4iUrc5mGp6w

Festiwal Zawodów

Festiwal Zawodów to wydarzenie będące zwieńczeniem działań prowadzonych w zakresie doradztwa zawodowego dla uczniów szkół podstawowych w całym województwie małopolskim. Przedsięwzięcie to jest organizowane od 2013 r. we współpracy ze szkołami, a także przedsiębiorcami. Obecnie realizowane jest w ramach projektu „Zawodowa Małopolska” dofinansowanego z Funduszy Europejskich w ramach programu Fundusze Europejskie dla Małopolski na lata 2021-2027

Goście Festiwalu Zawodów

Biznes dla Edukacji

Dobre nauczanie zawodu może prawidłowo funkcjonować tylko w oparciu o aktualne zapotrzebowanie rynku, potrzeby pracodawców oraz bieżące technologie stosowanych w zakładach pracy.

Dlatego też Województwo Małopolskie dokłada wszelkich starań by edukacja zawodowa w regionie stała na najwyższym poziomie i była w jak największym stopniu komplementarna z aktualnymi trendami rynku pracy, nie zapominając przy tym o kultywowaniu i rehabilitacji zawodów zagrożonych wyginięciem.

Dwie rece na tle komputera, w tle architektura

Małopolska Edukacja Zawodowa

Dynamicznie przeobrażająca się gospodarka, rozwój nowych technologii, ugruntowanie świadomości procesów ekologicznych dyktują kierunki rozwoju zarówno małych firm, jak i dużych przedsiębiorstw.

Dla środowisk i instytucji powiązanych z rynkiem pracy i edukacji szybko stało się jasne, że jedną z kluczowych ról w rozwoju gospodarczym regionu odgrywa dostosowana do potrzeb pracodawców edukacja zawodowa.

Logo Inspirator kariery 2021

Facebook

Zobacz nasz profil na portalu Facebook.

Facebook

You Tube

Sprawdź nasz kanał na portalu YouTube

You Tube

logotypy