Wraz z początkiem wakacji uczniowie i słuchacze szkół kształcących zawodowo, prowadzonych przez Województwo Małopolskie, rozpoczęli realizację staży u pracodawców. To jedno z kluczowych działań dofinansowanego z Funduszy Europejskich projektu „Zawodowa Małopolska”. Przedsięwzięcie realizuje województwo, a liderem jest Departament Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.
Już w lipcu dziewięć słuchaczek Zespołu Jednostek Edukacyjnych Województwa Małopolskiego w Gorlicach kształcących się w zawodzie opiekun medyczny odbywa staż na dwóch oddziałach Szpitala Specjalistycznego im. H. Klimontowicza w Gorlicach tj. Oddziale Geriatrycznym oraz w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym. Kolejne słuchaczki tej placówki kształcące się w zawodzie terapeuta zajęciowy zdobywają praktyczne umiejętności w Dziennym Ośrodku Wsparcia w Gorlicach. Staże są doskonałą okazją do zdobycia przez uczniów i słuchaczy doświadczenia zawodowego w naturalnym środowisku pracy, a także zacieśnienia współpracy szkół z sektorem gospodarki. Uczestnicy projektu po odbyciu 150-godzinnego stażu otrzymują wynagrodzenie, z kolei pracodawcy mają możliwość zrefundowania środków związanych realizacją stażu, w tym pokrycie kosztów opiekuna stażysty. Staże będą kontynuowane w trakcie przerwy wakacyjnej oraz cyklicznie w trakcie roku szkolnego.
„Zawodowa Małopolska” obok działań mających na celu podniesienie jakości kształcenia w szkołach i placówkach prowadzonych przez Województwo Małopolskie w branżach: opieki zdrowotnej i pomocy społecznej oraz hotelarsko-gastronomiczno- turystycznej zakłada także:
- wsparcie rozwoju kształcenia zawodowego w regionie poprzez m.in. wzmocnienie współpracy z pracodawcami w ramach Regionalnych Rad Branżowych oraz współpracę z organami prowadzącymi szkoły zawodowe, wspieranie działań z zakresu doradztwa, edukacyjno-zawodowego i organizację Festiwalu Zawodów dla uczniów szkół podstawowych, organizację konkursów „RegioSkills Małopolska” i „Odkryj swój zawodowy talent” dla uczniów techników oraz szkół ogólnokształcących a także warsztatów z zakresu nowych technologii i innowacji wybranych branżach organizowanych przez Małopolskie Centrum Nauki „Cogiteon”;
- wsparcie wychowanków Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych (MOW) oraz Młodzieżowych Ośrodków Socjoterapii (MOS) z Małopolski poprzez wyposażanie ich w kompetencje edukacyjno-społeczne wspierające ich integrację/przejście do nauki (kontynuacji nauki) w szkołach ogólnodostępnych.
W ramach projektu „Zawodowa Małopolska” wsparcie otrzymają m.in.:
- uczniowie/uczennice szkół z Małopolski kształcący się zawodowo i ogólnie,
- uczniowie/uczennice szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe, prowadzonych przez Województwo Małopolskie w branżach: opieki zdrowotnej, pomocy społecznej oraz branży hotelarsko-gastronomiczno-turystycznej oraz kadra tych szkół;
- wychowankowie/wychowanki MOW i MOS (publicznych i niepublicznych) z Małopolski oraz kadra tych placówek.
Efektem prowadzonych w ramach projektu działań będzie większe wsparcie instytucjonalne w obszarze edukacji zawodowej w regionie, wyższa jakość oferty kształcenia zawodowego, lepsze jej dopasowanie do potrzeb rynku pracy i wzmocnienie współpracy pomiędzy szkołami a przedsiębiorcami, wsparcie rozwoju doradztwa zawodowego oraz poprawa wizerunku kształcenia zawodowego i upowszechnienie tego typu edukacji wśród uczniów. Uczniowie i kadra szkół nabędą uprawnienia i kompetencje zawodowe. Zostanie także wzmocniony potencjał szkół w branżach kluczowych dla Małopolski.
Całkowita wartość projektu: 15 944 500,00 zł, w tym dofinansowanie ze środków UE 13 552 825,00 zł.
„Zawodowa Małopolska” to dofinansowana z Funduszy Europejskich operacja o znaczeniu strategicznym dla Małopolski.
#Fundusze UE