Choć Festiwal Uczelni – Małopolska Przyszłości to pilotażowy projekt Urzędu Marszałkowskiego, już teraz cieszy się on bardzo dużą popularnością – w krótkim czasie na pierwszą edycję wydarzenia zarejestrowało się blisko 8 tys. uczestników, uczniów szkół ponadpodstawowych, studentów i osób dorosłych. W pierwszym dniu Festiwalu wziął udział wicemarszałek Witold Kozłowski.
Obecni byli także wicewojewoda Ryszard Śmiałek, Małopolska Kurator Oświaty Gabriela Olszowska i Małopolski Wicekurator Oświaty Artur Pasek.
Festiwal Uczelni to wspólne spotkanie świata nauki, świata edukacji i różnych instytucji rynku pracy. To pierwsza edycja wydarzenia, ale już po zainteresowaniu widać, że na pewno nie będzie to ostatnie wydarzenie tego typu. Bardzo dziękuję pracownikom Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego oraz wszystkim naszym partnerom, środowisku naukowemu za dobrą współpracę w organizacji tego Festiwalu, a wolontariuszom za ich bezinteresowną pomoc i zaangażowanie - mówi wicemarszałek Witold Kozłowski.
Festiwal Uczelni – Małopolska Przyszłości, to pilotażowe otwarte targi edukacyjne dla uczniów i uczennic ze szkół ponadpodstawowych, ale także studentów i osób dorosłych, będące kontynuacją organizowanego od lat przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego Festiwal Zawodów.
W ciągu dwóch dni (4-5 grudnia) na ponad 80-ciu interaktywnych stoiskach wystawienniczych w siedmiu strefach tematycznych tj. inżynieria i technika, innowacje i technologie, medycyna i zdrowie, społeczeństwo i gospodarka, w tym kadry uczące i zarządzające oraz żywność, środowisko, rolnictwo i turystyka, swoją ofertę naukową i dydaktyczną prezentuje 17 małopolskich uczelni (12 publicznych i 5 niepublicznych), 5 Instytutów Polskiej Akademii Nauk oraz 2 Instytuty Sieci Badawczej Łukasiewicz.
Uczestnicy mają okazję do rozmowy z profesjonalistami w ramach strefy doradztwa zawodowego, wykonania testów predyspozycji zawodowych i zapoznania się z ofertą małopolskich instytucji. Czekają na nich także warsztaty, konkursy i pokazy naukowe.
Jestem przekonany, że każde stoisko, każdy wykład i warsztat, a także spotkania z doradcami zawodowymi i przedstawicielami samorządów studenckich, zainspirują młodzież do dokonania właściwych wyborów edukacyjno-zawodowych. Nie mam wątpliwości, że skorzystają także sami doradcy, nauczyciele, rodzice i dyrektorzy szkół. Mam nadzieję, że to zainteresowanie, które wzbudziliśmy w tym roku, będzie wystarczającym powodem, żeby organizować tego rodzaju wydarzenia w przyszłości - dodaje wicemarszałek Witold Kozłowski.
W pierwszym dniu Festiwalowi Uczelni towarzyszyło posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji z udziałem m.in. I Małopolskiego Wicekuratora Oświaty Artura Paska. Obrady otworzył przewodniczący zespołowi wicemarszałek Witold Kozłowski.
W ramach posiedzenia przeprowadzony został panel dyskusyjny na wybrane zagadnienia uczenia się przez całe życie (tzw. lifelong learning) z udziałem uczniów szkół ponadpodstawowych i dr hab. Magdaleny Jelonek, prof. UEK. Młodzi dyskutowali na temat systemu oceniania oraz modelu wymarzonej szkoły, o wyzwaniach i wyborach dotyczących przyszłości, mówili także o swoich oczekiwaniach wobec systemu edukacji. Na koniec rozmawiali na temat sztucznej inteligencji w szkole, starając się odpowiedzieć na pytanie, czy jest ona sojusznikiem, przeciwnikiem czy rewolucją w edukacji.
Jestem pod ogromnym wrażeniem panelu, którego wysłuchałem podczas posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji. Uczestniczyli w nim uczniowie krakowskich szkół. Tak pogłębionych analiz i rekomendacji dotyczących całego systemu edukacji dawno nie słyszałem. Dlatego już dziś mówię do tych wspaniałych przedstawicieli młodego pokolenia, którzy tak dojrzale wypowiadali się o całym systemie kształcenia, że będziemy chcieli stworzyć cykl spotkań i komunikacji w tym zakresie, by móc się dokładnie wsłuchać w to, co mają do powiedzenia z perspektywy ucznia, młodego człowieka - mówi wicemarszałek Witold Kozłowski.
Dzień zakończyła konferencja na temat edukacji ekonomicznej – Impulsy Edukacyjne 2024. Konferencja została zorganizowana w Partnerstwie ze Związkiem Banków Polskich oraz Warszawskim Instytutem Bankowości w ramach Roku Edukacji Ekonomicznej.
Uczestnicy paneli dyskusyjnych prezentowali m.in. wyniki dotychczasowych badań dotyczących wiedzy i edukacji ekonomicznej oraz Krajową Strategią Edukacji Finansowej. W debacie pn. „Wyzwania edukacji ekonomicznej w zmieniającej się rzeczywistości gospodarczej” udział wzięli Monika Wojciechowska – Pełnomocnik Ministra Finansów ds. Strategii Edukacji Finansowej, Dariusz Styrna – Dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Prof. Tomasz Rachwał – Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, a także przedstawiciele Małopolskiego Kuratorium Oświaty i Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Edukacja ekonomiczna to nie tylko nauka liczb, statystyk czy teorii. To przede wszystkim wyposażanie jednostek w umiejętności niezbędne do podejmowania świadomych decyzji w codziennym życiu. Uczniowie, którzy już od najmłodszych lat poznają podstawy ekonomii, w przyszłości będą lepiej przygotowani do wyzwań, jakie niesie dorosłe życie. Żyjemy w czasach dynamicznych zmian gospodarczych i społecznych, w których umiejętność zrozumienia mechanizmów rządzących rynkiem, zarządzania finansami osobistymi staje się nieodzowna - mówi wicemarszałek Witold Kozłowski.
Już jutro - w drugim dniu Festiwalu Uczelni - na uczestników czekać będą prezentacje na stoiskach, pokazy na scenie głównej, warsztaty tematyczne czy Kahoot - konkurs wiedzy o Małopolsce. Wydarzeniu będzie także towarzyszyć Spotkanie Rady Partnerstwa oraz Branżowych Centrów Umiejętności z Małopolski.