Grafika Zawodowa Małopolska - Edukacja dla Biznesu

WYDARZENIA

najważniejsze wydarzenia z Zawodowej Małopolski

dekoracja

Naukowe warsztaty letnie

Za nami IV edycja naukowych warsztatów letnich. Było intensywnie, ekstremalnie gorąco, ale z całą pewnością interesująco. W pierwszym tygodniu wakacji gościliśmy w Krakowie 169 uczniów, którzy uczestniczyli w zajęciach z 5 obszarów tematycznych, realizowanych na 4 krakowskich uczelniach. Udział w warsztatach pozwala młodzieży poszerzać wiedzę, rozwijać umiejętności i kompetencje, a przede wszystkim spędzić aktywnie czas w gronie rówieśników z różnych zakątków Małopolski.

Na Wydziale Technologii Żywienia Uniwersytetu Rolniczego uczniowie sprawdzali różnice pomiędzy sokami, nektarami i napojami, badali zawartości kofeiny w kawie, wytwarzali lody, produkowali mydła z wykorzystaniem oleju kokosowego, macerowanych ziół i olejków. Podejmowali się też ważenia, mierzenia, miareczkowania, destylacji, sublimacji oraz liofilizacji produktów, a przede wszystkim wzorowo pracowali w upale.

Na Uniwersytecie Rolniczym realizowany był również obszar środowisko. Rozpiętość tematów była ogromna: uczniowie na zajęciach z rysunku odręcznego mogli zaprojektować swój własny ogród wykorzystując barwę i pokrój wybranych roślin, poznali możliwości zastosowania systemów satelitarnych w monitoringu środowiska, zajmowali się pozycjonowaniem satelitarnym, pomiarami geodezyjnymi, systemami GPS, kompasami magnetycznymi oraz radionawigacją. Pracowali też w programie do prognozowania pogody przewidywania ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak trąby powietrzne, szkwały, sztormy czy upały. Wreszcie przyszła kolej na organoleptyczne, fizyczne i chemiczne badanie jakości wody w mieście. Na podstawie uzyskanych parametrów uczniowie oceniali jakość oraz możliwości wykorzystania wody w różnych gałęziach gospodarki.

Bezpieczeństwo i higiena pracy? Procedury i zasady obowiązujące pracownika? Z takimi tematami i nie tylko zapoznali się uczestnicy w obszarze język angielski zawodowy. W trakcie pięciu dni wytężonej pracy uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę z języka angielskiego o zagadnienia okołobiznesowe. Podczas zajęć na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie poruszono także kwestie dotyczące języka i słownictwa używanego na lotnisku czy poprawnej wymowy w komunikacji zawodowej. A wszystko to w formie interesujących ćwiczeń, zachęcających młodzież do aktywności i mówienia po angielsku

Na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej, w którym realizowany był obszar budownictwo,  uczniowie zdobywali wiedzę geologiczną, wykonywali badania właściwości materiałów budowlanych (betonu, stali, drewna) oraz nawierzchni drogowych, szkolili się z projektowania konstrukcji żelbetowych oraz stalowych, poznawali cechy energooszczędnego budynku inteligentnego oraz technologię BIM (Building Information Modeling), a także uczyli się sterować ruchem drogowym oraz jak zastosować fotogrametrię i skaning laserowy do dokumentowania i rekonstrukcji obiektów budowlanych.

Projektowanie i wydruk elementów 3D, roboty mobilne - budowa, układy sensoryczne, sterowanie, zastosowania, mechanika i elektronika bolidów, odnawialne źródła energii – projektowanie i montaż prostych układów elektronicznych to tylko część tematów, które były realizowane w obszarze mechaniczno-mechatronicznym na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Uniwersytecie Pedagogicznym w Instytucie Techniki. 

W godzinach popołudniowych uczniowie realizowali program naukowy, m.in. uczestniczyli w warsztatach kulinarnych, na których przygotowywali hiszpańską paelle, zwiedzali ogród botaniczny, Las Wolski wraz z ogrodem zoologicznym. Uczestniczyli w lekcjach edukacyjnych w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, a także mogli skorzystać z symulatora MiG-29 i poczuć się jak prawdziwy „Fulcrum Driver” – jak o sobie mówią piloci tych maszyn! Młodzież uczestnicząca w obszarze budownictwo odwiedzała budynki z najciekawszymi rozwiązanymi konstrukcji drewnianych oraz poznawała najnowsze rozwiązania budowy mostów. Uczniowie, biorący udział w obszarze język angielski zawodowy, spotkali się z doradcą personalnym – praktykiem w zakresie HR oraz zwiedzała najpiękniejsze zabytki Krakowa z anglojęzycznym przewodnikiem i uczestniczyła w ciekawych warsztatach (eksperymentach zorganizowanych przez FabLab Kraków).

Naukowe warsztaty letnie, są organizowane w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Festiwal Zawodów

Festiwal Zawodów to wydarzenie będące zwieńczeniem działań prowadzonych w zakresie doradztwa zawodowego dla uczniów szkół podstawowych w całym województwie małopolskim. Przedsięwzięcie to jest organizowane od 2013 r. we współpracy ze szkołami, a także przedsiębiorcami w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Goście Festiwalu Zawodów

Biznes dla Edukacji

Dobre nauczanie zawodu może prawidłowo funkcjonować tylko w oparciu o aktualne zapotrzebowanie rynku, potrzeby pracodawców oraz bieżące technologie stosowanych w zakładach pracy.

Dlatego też Województwo Małopolskie dokłada wszelkich starań by edukacja zawodowa w regionie stała na najwyższym poziomie i była w jak największym stopniu komplementarna z aktualnymi trendami rynku pracy, nie zapominając przy tym o kultywowaniu i rehabilitacji zawodów zagrożonych wyginięciem.

Dwie rece na tle komputera, w tle architektura

Małopolska Edukacja Zawodowa

Dynamicznie przeobrażająca się gospodarka, rozwój nowych technologii, ugruntowanie świadomości procesów ekologicznych dyktują kierunki rozwoju zarówno małych firm, jak i dużych przedsiębiorstw.

Dla środowisk i instytucji powiązanych z rynkiem pracy i edukacji szybko stało się jasne, że jedną z kluczowych ról w rozwoju gospodarczym regionu odgrywa dostosowana do potrzeb pracodawców edukacja zawodowa.

Logo Inspirator kariery 2021

Facebook

Zobacz nasz profil na portalu Facebook.

Facebook

You Tube

Sprawdź nasz kanał na portalu YouTube

You Tube

logotypy