Zadanie konkursowe polegało na montażu falownika fotowoltaicznego, montażu skrzynek z zabezpieczeniami po stronie prądu stałego i po stronie prądu przemiennego oraz połączeniu wszystkich zabezpieczeń do falownika, wszystko oczywiście w warunkach beznapięciowych i z zachowaniem wszelkich zasad bhp dla wszystkich zawodników.
Biorący udział w konkurencjach zawodowych uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności, skonfrontowania ich z rówieśnikami z innych szkół, poznania bazy i zaplecza dydaktycznego innych placówek. Otrzymali także cenne merytoryczne wskazówki od jurorów – ekspertów, praktyków i przedsiębiorców z dziedzin stanowiących przedmiot konkurencji.
- Wyposażamy małopolskie szkoły w nowoczesne pracownie, tysiące uczniów małopolskich szkół branżowych i technicznych bierze udział w szkoleniach i kursach, stażach zawodowych organizowanych przez Centra Kompetencji Zawodowych. Chcemy, aby młodzi ludzie rozwijali swoje zdolności, pokazywali praktyczne umiejętności zawodowe i profesjonalizm, a w przyszłości osiągali sukcesy zawodowe - mówiła Marta Malec-Lech z zarządu województwa.
W roku szkolnym 2022/2023 konkurs odbywał się w 9 konkurencjach zawodowych. Każda konkurencja składa się z dwóch etapów. Część I teoretyczna – test wiedzy on-line oraz część II praktyczna (przeprowadzona stacjonarnie). W każdej z konkurencji, 6 najlepszych dwuosobowych drużyn, które otrzymały największą liczbę punktów w teście wiedzy przeszło do kolejnego etapu.
Konkurs organizowany był w ramach współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II”. Zwieńczeniem konkursu jest Gala Kształcenia Zawodowego – wydarzenie zamykające i podsumowujące cykl konkurencji w każdym roku szkolnym.