Grafika Zawodowa Małopolska - Edukacja dla Biznesu

WYDARZENIA

najważniejsze wydarzenia z Zawodowej Małopolski

zdjęcie pamiątkowe, medaliści wraz z opiekunami, Martą Malec_lech, członkiem zarządu województwa małopolskiego oraz Agatą Suszczyńską, zastępcą dyrektora departamentu edukacji urzędu marszałkowskiego województwa małopolskiego

Medaliści z Małopolski nagrodzeni!

W czwartek, 21 września Marta Malec-Lech z zarządu województwa uroczyście przekazała czeki, listy gratulacyjne oraz upominki Dorocie Cieślińskiej i Krzysztofowi Żurkowi – medalistom międzynarodowych zawodów umiejętności branżowych EuroSkills Gdańsk.

- W imieniu Samorządu Województwa Małopolskiego serdecznie gratuluję i życzę, aby zdobyte dotychczas umiejętności były doskonalone podczas dalszej kariery zawodowej, a zdobyty tytuł laureata mobilizował do sięgania po kolejne sukcesy. Życzę także wytrwałości w dążeniu do wyznaczonych celów oraz spełnienia osobistych planów i marzeń - mówiła Marta Malec-Lech z zarządu województwa.

EuroSkills to międzynarodowe zawody umiejętności branżowych, organizowane w Europie od 2008 roku. Konkurs odbywa się co dwa lata i organizowany jest przez WorldSkills Europe wraz z 32 krajami członkowskimi. Konkurs EuroSkills Gdańsk 2023 to największe w Europie wydarzenie związane z kształceniem zawodowym i doskonaleniem umiejętności i największe wydarzenie w historii edukacji branżowej w Polsce, które odbyło się w dniach 5 - 9 września br. na terenie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego AMBEREXPO oraz stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk. Polska po raz pierwszy uzyskała zaszczytne miano organizatora finału tego wyjątkowego konkursu, potocznie nazywanego „Igrzyskami Olimpijskimi zawodów branżowych”.  

EuroSkills gromadzi setki młodych profesjonalistów (około 600 w wieku poniżej 25 lat) z krajów całej Europy, którzy rywalizują o szansę zostania najlepszym w Europie w wybranej przez siebie umiejętności. Podczas EuroSkills, zawodnicy muszą wykazać się umiejętnościami technicznymi, zarówno indywidualnie jak i zbiorowo, aby wykonać konkretne zadania w swojej konkurencji. Zawodnicy EuroSkills mają za zadanie wykonać projekt testowy lub serię projektów w ściśle określonych ramach czasowych w ciągu trzech dni. Realizacja projektów wymaga złożonej wiedzy technicznej i umiejętności, którą młodzi ludzie nabywają w trakcie nauki w szkole, na uczelni podczas szkoleń oraz w miejscu pracy.

Zawodnicy z 32 krajów wybierani są do rywalizacji w EuroSkills po wzięciu udziału w krajowych konkursach organizowanych w krajach członkowskich World Skills Europe.

Młodzi wykwalifikowani profesjonaliści wzięli udział w konkursach i pokazach EuroSkills Gdańsk 2023 w ponad 40 różnych umiejętnościach i zawodach podzielonych na 6 kategorii konkursowych:.

  1. technologia budowalna – 15 zawodników z Polski
  2. sztuka i moda – 4 zawodników z Polski
  3. technologia informacyjna i komunikacyjna – 4 zawodników z Polski
  4. technologia wytwarzana i inżynieria – 8 zawodników z Polski
  5. usługi społeczne – 10 zawodników z Polski
  6. transport i logistyka – 5 zawodników z Polski

dekoracja

Reprezentanci Małopolski na EuroSkills Gdańsk 2023:

  1. Dawid Wydra, to zawodnik w kategorii układanie płytek i podłóg oraz uczeń Technikum im. ks. prof. Józefa Tischnera w Limanowej Zespołu Szkół w Limanowej.
  2. Dorota Cieślicka – brąz – Budownictwo Cyfrowe/BIM – absolwentka Zespołu szkół technicznych i branżowych im. Bohaterów Westerplatte w Brzesku – Technik Geodeta - teraz - Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki:
  3. Krzysztof Żurek – brąz – Chłodnictwo i klimatyzacja – ukończony Zespół Szkół nr 1 w Bochni w kierunku technik chłodnictwa i klimatyzacji. Pracuje w firmie Igloo Sp. z o.o.
  4. Patrycja Mrożek – Cukiernictwo – absolwentka Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Suchej Beskidzkiej,
  5. Tomasz Chlipała – Instalacje elektryczne – absolwent Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Limanowej, teraz student AGH
  6. Dominik Skowron – ICT Specialist - UEK
  7. Igor Kołodziej i `Filip Boroń – Wyzwania zespołu ds. przedsiębiorczości i rozwoju biznesu– UEK
  8. Szymon Woźniak – WEB Development – UEK

W wydarzeniu udział wzięło około 100 000 uczestników/widzów z Polski i zagranicy. Odwiedzający mogli obserwować zawodników w działaniu, a także wypróbować umiejętności związane z zawodem podczas licznych pokazów Try-a-Skill.

EuroSkills, to też przestrzeń dialogu europejskich przywódców w obszarze kształcenia na rzecz umiejętności, platforma wymiany wiedzy i doświadczeń na polu światowych trendów w rozwoju edukacji, transferu technologii, a także umocnienia relacji pomiędzy przedstawicielami biznesu, wiodących ośrodków naukowych i badawczych, instytucji finansowych oraz szkół. To międzynarodowa idea mająca na celu promocję korzyści płynących z rozwijania umiejętności branżowych.

Projekt “EuroSkills 2023 Gdańsk” został zorganizowany w partnerstwie przez Polską Fundację Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE), WorldSkills Polska, WorldSkills Europe, Miasto Gdańsk i AMBEREXPO Gdańsk ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER). Głównym celem projektu jest dostosowanie kształcenia i szkolenia zawodowego do potrzeb rynku pracy poprzez zaangażowanie przedstawicieli pracodawców i pracowników na wszystkich etapach jego realizacji.

 

Festiwal Zawodów

Festiwal Zawodów to wydarzenie będące zwieńczeniem działań prowadzonych w zakresie doradztwa zawodowego dla uczniów szkół podstawowych w całym województwie małopolskim. Przedsięwzięcie to jest organizowane od 2013 r. we współpracy ze szkołami, a także przedsiębiorcami w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Goście Festiwalu Zawodów

Biznes dla Edukacji

Dobre nauczanie zawodu może prawidłowo funkcjonować tylko w oparciu o aktualne zapotrzebowanie rynku, potrzeby pracodawców oraz bieżące technologie stosowanych w zakładach pracy.

Dlatego też Województwo Małopolskie dokłada wszelkich starań by edukacja zawodowa w regionie stała na najwyższym poziomie i była w jak największym stopniu komplementarna z aktualnymi trendami rynku pracy, nie zapominając przy tym o kultywowaniu i rehabilitacji zawodów zagrożonych wyginięciem.

Dwie rece na tle komputera, w tle architektura

Małopolska Edukacja Zawodowa

Dynamicznie przeobrażająca się gospodarka, rozwój nowych technologii, ugruntowanie świadomości procesów ekologicznych dyktują kierunki rozwoju zarówno małych firm, jak i dużych przedsiębiorstw.

Dla środowisk i instytucji powiązanych z rynkiem pracy i edukacji szybko stało się jasne, że jedną z kluczowych ról w rozwoju gospodarczym regionu odgrywa dostosowana do potrzeb pracodawców edukacja zawodowa.

Logo Inspirator kariery 2021

Facebook

Zobacz nasz profil na portalu Facebook.

Facebook

You Tube

Sprawdź nasz kanał na portalu YouTube

You Tube

logotypy