25 kwietnia 2024 r., w drugi dzień Festiwalu Zawodów, miało miejsce posiedzenie Regionalnej Rady Branżowej w branży medyczno-społecznej. Spotkanie prowadziła pani Agata Suszczyńska, Zastępca Dyrektora Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego. Wzięli w nim udział przedstawiciele świata nauki, a jednocześnie praktycy i nauczyciele akademiccy.
- prof. Tomasz Banaś, Zastępca Dyrektora krakowskiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego,
- Jej Magnificencja prof. Sonia Grychtoł oraz Prorektor dr Radosław Folga z Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. W. Pileckiego w Oświęcimiu,
- prof. Joanna Bonior, Dyrektor Instytutu Fizjoterapii Collegium Medicum.
Obecni byli także przedstawiciele pracodawców, Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej oraz dyrektorzy i nauczyciele placówek Województwa Małopolskiego kształcących w zawodach medycznych i społecznych z Krakowa, Gorlic i Nowego Sącza.
Prof. Tomasz Banaś wygłosił wystąpienie pt.: „Horyzont rozwoju kadr medycznych w onkologii w kontekście wykorzystania nowych technologii”, a pani Jolanta Podolszańska mówiła o zastosowaniu chata GPT w zawodach medyczno-społecznych. Uczestnicy dyskutowali o dostosowywaniu kompetencji kadry do nowych wyzwań technologicznych, o zastosowaniu sztucznej inteligencji oraz o potrzebie rozwoju zawodów opieki medycznej na poziomie technika lub licencjata, takich jak asystenci pacjenta i koordynatorzy leczenia, którzy wspieraliby kadrę lekarską i pacjentów wymagających złożonego leczenia. W wyniku tej dyskusji zaplanowano, że Departament Edukacji zainicjuje działania prowadzące do uwzględnienia kształcenia we wskazanym zakresie w systemie kształcenia policealnego, licencjackiego lub w ramach kwalifikacji rynkowej.
Rady Branżowe działają w Małopolsce od 2017 roku, integrują przedstawicieli szkół i pracodawców oraz ekspertów w poszczególnych branżach. Obecnie ich działalność jest kontynuowana w projekcie „Zawodowa Małopolska” dofinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027.
„Zawodowa Małopolska” to operacja o znaczeniu strategicznym dla Małopolski.
#FunduszeUE #praca #zawód #małopolska