Grafika Zawodowa Małopolska - Edukacja dla Biznesu

WYDARZENIA

najważniejsze wydarzenia z Zawodowej Małopolski

delegacja z UMWM na zdjęciu z gospodarzami

Kształcenie zawodowe w Kraju Preszowskim – wizyta w regionie partnerskim Małopolski

W dniach 28-30 kwietnia odbyła się wizyta studyjna przedstawicieli Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Kraju Preszowskim na Słowacji. Była ona okazją do kontynuacji rozmów o współpracy w obszarze edukacji, rozpoczętych w dniach 2-3 kwietnia na Festiwalu Zawodów i umożliwiła poznanie tamtejszego szkolnictwa zawodowego.

W trakcie wizyty delegacja naszego regionu mogła zobaczyć nowoczesne placówki, których infrastruktura powstała lub została zmodernizowana w ostatnich latach z wykorzystaniem środków Unii Europejskiej, Banku Światowego, a także w ramach inwestycji z własnego budżetu regionu.

Dyrektor i kadra Zespołu Szkół w Starej Lubowni zaprezentowali nowo utworzone pracownie gastronomiczne, składające się m. in. z 6 odrębnych kuchni, licznych sprzętów, w tym drukarki 3D do tworzenia dekoracji z czekolady i marcepanu. W szkole uczniowie kształcą się w pełnym zakresie usług gastronomiczno-hotelarskich, a także usługowych np. fryzjerskich. Drugim segmentem Zespołu jest branża budowlana i elektryczna, z zawodami takimi jak m. in. murarze, dekarze, stolarze – ze specjalistycznymi maszynami, m. in. programatorem i obrabiarką CNC. Kolejny etap planowanej inwestycji w placówce obejmuje budowę i wyposażenie budynku dla zawodów elektryczno-informatycznych. Ponadto szkoła prowadzi Akademię biznesu, której zajęcia realizowane są częściowo w języku angielskim. W całej szkole, łącznie z jej filią, uczy się ok. 880 uczniów i słuchaczy, z czego ok. 20% w systemie kształcenia dualnego.

Z szerokiego zakresu kształcenia i nowoczesnych pracowni słynie też szkoła rolno-spożywcza i techniczna w Kieżmarku. Uczniowie mogą tu ukończyć kierunki takie jak np. mechanika sieci komputerowych czy technika przetwarzania tworzyw sztucznych, stolarstwo, budowlanka, główną domenę stanowią jednak kierunki związane z produkcją żywności takie jak zarządzanie rolnictwem, mechanizacja rolnictwa, transport, weterynaria, mleczarstwo oraz gastronomia (kucharz, piekarz, cukiernik). Kampus szkoły oferuje pracownie i maszyny rolnicze, a uczniowie mają praktyki u wielu pracodawców współpracujących stale ze szkołą.

Również szkoła hotelarska z Górnego Smokowca, obecna wcześniej na tegorocznym Festiwalu Zawodów, przyjęła małopolską delegację, pokazując pełną gamę swych możliwości w zakresie kształcenia w branży HORECA i prezentując umiejętności zawodowe uczniów.

Okazją do rozszerzenia współpracy w edukacji z Krajem Preszowskim było także spotkanie w Liceum Sportowym w Popradzie. Jest to rozległy, nowoczesny obiekt sportowy z internatem, dysponujący boiskami, ścianką wspinaczkową, bieżnią, przestrzeniami do profesjonalnego uprawiania sportu. W spotkaniu ze strony polskiej uczestniczył również Dyrektor Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem, który wymienił z Dyrektorem szkoły doświadczenia dotyczące zarządzania szkołą i prowadzenia kształcenia w szkole o tak wyjątkowym profilu.

Region dysponuje także ośrodkiem szkolno-hotelowym Detsky Raj, którego bogate wyposażenie i aranżację mogliśmy podziwiać jako goście Kraju Preszowskiego.

Organizatorzy, poza wspaniałym przyjęciem i intensywnym programem merytorycznym umożliwili również zetknięcie się z dziedzictwem Regionu poprzez zwiedzenie Zamku w Starej Lubowni, w którym z historią Słowacji splata się też momentami historia Polski.

Podsumowując wizytę, Dyrektorzy Departamentów Edukacji obu regionów: pan Jan Furman i pan Dariusz Styrna, uznali, że możliwa jest współpraca pomiędzy Województwem Małopolskim a Krajem Preszowskim w zakresie kształcenia zawodowego. Może ona dotyczyć zarówno wymiany doświadczeń między przedstawicielami regionów, jak i bezpośrednio szkół, obejmując – w przypadku Małopolski – przede wszystkim szkoły, dla których organem prowadzącym jest Województwo Małopolskie, ale także szkoły powiatowe, współpracujące z Województwem. Obydwa regiony będą współdziałać w celu pozyskania unijnych i regionalnych środków finansowych umożliwiających takie inicjatywy.

slowacja1.jpgslowacja2.jpg

slowacja3.jpg

 

Festiwal Zawodów

Festiwal Zawodów to wydarzenie będące zwieńczeniem działań prowadzonych w zakresie doradztwa zawodowego dla uczniów szkół podstawowych w całym województwie małopolskim. Przedsięwzięcie to jest organizowane od 2013 r. we współpracy ze szkołami, a także przedsiębiorcami. Obecnie realizowane jest w ramach projektu „Zawodowa Małopolska” dofinansowanego z Funduszy Europejskich w ramach programu Fundusze Europejskie dla Małopolski na lata 2021-2027

Goście Festiwalu Zawodów

Biznes dla Edukacji

Dobre nauczanie zawodu może prawidłowo funkcjonować tylko w oparciu o aktualne zapotrzebowanie rynku, potrzeby pracodawców oraz bieżące technologie stosowanych w zakładach pracy.

Dlatego też Województwo Małopolskie dokłada wszelkich starań by edukacja zawodowa w regionie stała na najwyższym poziomie i była w jak największym stopniu komplementarna z aktualnymi trendami rynku pracy, nie zapominając przy tym o kultywowaniu i rehabilitacji zawodów zagrożonych wyginięciem.

Dwie rece na tle komputera, w tle architektura

Małopolska Edukacja Zawodowa

Dynamicznie przeobrażająca się gospodarka, rozwój nowych technologii, ugruntowanie świadomości procesów ekologicznych dyktują kierunki rozwoju zarówno małych firm, jak i dużych przedsiębiorstw.

Dla środowisk i instytucji powiązanych z rynkiem pracy i edukacji szybko stało się jasne, że jedną z kluczowych ról w rozwoju gospodarczym regionu odgrywa dostosowana do potrzeb pracodawców edukacja zawodowa.

Logo Inspirator kariery 2021

Facebook

Zobacz nasz profil na portalu Facebook.

Facebook

You Tube

Sprawdź nasz kanał na portalu YouTube

You Tube

logotypy