W dniach 28-30 kwietnia odbyła się wizyta studyjna przedstawicieli Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Kraju Preszowskim na Słowacji. Była ona okazją do kontynuacji rozmów o współpracy w obszarze edukacji, rozpoczętych w dniach 2-3 kwietnia na Festiwalu Zawodów i umożliwiła poznanie tamtejszego szkolnictwa zawodowego.
W trakcie wizyty delegacja naszego regionu mogła zobaczyć nowoczesne placówki, których infrastruktura powstała lub została zmodernizowana w ostatnich latach z wykorzystaniem środków Unii Europejskiej, Banku Światowego, a także w ramach inwestycji z własnego budżetu regionu.
Dyrektor i kadra Zespołu Szkół w Starej Lubowni zaprezentowali nowo utworzone pracownie gastronomiczne, składające się m. in. z 6 odrębnych kuchni, licznych sprzętów, w tym drukarki 3D do tworzenia dekoracji z czekolady i marcepanu. W szkole uczniowie kształcą się w pełnym zakresie usług gastronomiczno-hotelarskich, a także usługowych np. fryzjerskich. Drugim segmentem Zespołu jest branża budowlana i elektryczna, z zawodami takimi jak m. in. murarze, dekarze, stolarze – ze specjalistycznymi maszynami, m. in. programatorem i obrabiarką CNC. Kolejny etap planowanej inwestycji w placówce obejmuje budowę i wyposażenie budynku dla zawodów elektryczno-informatycznych. Ponadto szkoła prowadzi Akademię biznesu, której zajęcia realizowane są częściowo w języku angielskim. W całej szkole, łącznie z jej filią, uczy się ok. 880 uczniów i słuchaczy, z czego ok. 20% w systemie kształcenia dualnego.
Z szerokiego zakresu kształcenia i nowoczesnych pracowni słynie też szkoła rolno-spożywcza i techniczna w Kieżmarku. Uczniowie mogą tu ukończyć kierunki takie jak np. mechanika sieci komputerowych czy technika przetwarzania tworzyw sztucznych, stolarstwo, budowlanka, główną domenę stanowią jednak kierunki związane z produkcją żywności takie jak zarządzanie rolnictwem, mechanizacja rolnictwa, transport, weterynaria, mleczarstwo oraz gastronomia (kucharz, piekarz, cukiernik). Kampus szkoły oferuje pracownie i maszyny rolnicze, a uczniowie mają praktyki u wielu pracodawców współpracujących stale ze szkołą.
Również szkoła hotelarska z Górnego Smokowca, obecna wcześniej na tegorocznym Festiwalu Zawodów, przyjęła małopolską delegację, pokazując pełną gamę swych możliwości w zakresie kształcenia w branży HORECA i prezentując umiejętności zawodowe uczniów.
Okazją do rozszerzenia współpracy w edukacji z Krajem Preszowskim było także spotkanie w Liceum Sportowym w Popradzie. Jest to rozległy, nowoczesny obiekt sportowy z internatem, dysponujący boiskami, ścianką wspinaczkową, bieżnią, przestrzeniami do profesjonalnego uprawiania sportu. W spotkaniu ze strony polskiej uczestniczył również Dyrektor Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem, który wymienił z Dyrektorem szkoły doświadczenia dotyczące zarządzania szkołą i prowadzenia kształcenia w szkole o tak wyjątkowym profilu.
Region dysponuje także ośrodkiem szkolno-hotelowym Detsky Raj, którego bogate wyposażenie i aranżację mogliśmy podziwiać jako goście Kraju Preszowskiego.
Organizatorzy, poza wspaniałym przyjęciem i intensywnym programem merytorycznym umożliwili również zetknięcie się z dziedzictwem Regionu poprzez zwiedzenie Zamku w Starej Lubowni, w którym z historią Słowacji splata się też momentami historia Polski.
Podsumowując wizytę, Dyrektorzy Departamentów Edukacji obu regionów: pan Jan Furman i pan Dariusz Styrna, uznali, że możliwa jest współpraca pomiędzy Województwem Małopolskim a Krajem Preszowskim w zakresie kształcenia zawodowego. Może ona dotyczyć zarówno wymiany doświadczeń między przedstawicielami regionów, jak i bezpośrednio szkół, obejmując – w przypadku Małopolski – przede wszystkim szkoły, dla których organem prowadzącym jest Województwo Małopolskie, ale także szkoły powiatowe, współpracujące z Województwem. Obydwa regiony będą współdziałać w celu pozyskania unijnych i regionalnych środków finansowych umożliwiających takie inicjatywy.