Zarząd Województwa Małopolskiego zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych Programu Rozwoju w obszarze rynku pracy i edukacji „Kompetentna Małopolska”. Do 8 sierpnia 2023 roku wszystkie osoby lub podmioty zainteresowane działaniami na rzecz rynku pracy i edukacji w Małopolsce mogą zgłosić swoje uwagi do Programu – elektronicznie za pośrednictwem formularza internetowego (przejdź do formularza) lub listownie.
Małopolska stawia na synergię między edukacją i rynkiem pracy
Zapisy Programu Rozwoju Rynku Pracy i Edukacji określą sposób realizacji założeń Strategii Rozwoju Województwa „Małopolska 2030". W zakresie rynku pracy Strategia skupia się na kilku celach, takich jak m.in. tworzenie warunków dla dobrej jakości zatrudnienia, wspieranie aktywności zawodowej i pozostawania na rynku pracy jak najdłużej, aktywizacja zawodowa cudzoziemców oraz doskonalenie umiejętności pracowników i pracodawców – ze szczególnym uwzględnieniem dostosowania tych umiejętności do wymagań nowoczesnej gospodarki. W obszarze edukacji związanym z przygotowaniem młodych ludzi do wejścia na rynek pracy oraz uczeniem przez całe życie i doradztwem edukacyjno-zawodowym, w Strategii wiele uwagi poświęcono: podnoszeniu jakości kształcenia, wsparciu uczniów - tych z trudnościami, ale również tych z konkretnymi uzdolnieniami i talentami oraz rozwojowi umiejętności kadry oświatowej i rozwojowi zaplecza ich pracy, upowszechnianiem doradztwa na każdym etapie życia, promowaniem uczenia się przez całe życie i rozwojem kształcenia ustawicznego.
Do kogo kierowane są konsultacje społeczne Programu?
Program Rozwoju Rynku Pracy i Edukacji „Kompetentna Małopolska”, jak każdy wojewódzki program, wymaga konsultacji społecznych, zgodnie z zapisami ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. Ideą takiego procesu jest stworzenie warunków dla otwartego dialogu między instytucjami prowadzącymi politykę publiczną a mieszkańcami i mieszkankami Małopolski, których ta polityka dotyczy. Głównymi odbiorcami działań w obszarze rynku pracy będą osoby bez pracy, migranci i reemigranci, osoby w trudnej sytuacji na rynku pracy, osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, ale także pracownicy, przedsiębiorstwa i pracodawcy. W obszarze edukacji grupami docelowymi działań będą dzieci w wieku przedszkolnym, uczniowie i ich rodzice oraz kadra szkół i placówek edukacyjnych.
- Rozwój rynku pracy i edukacji leży w interesie wszystkich - rządu, samorządów, przedsiębiorców i pracodawców, a także wszystkich mieszkańców i mieszkanek Małopolski - mówi wicemarszałek Józef Gawron.
Jak można zgłosić swoje uwagi w trakcie konsultacji społecznych?
Uwagi do Programu Rozwoju „Kompetentna Małopolska” można zgłaszać mailowo na adres