Grafika Zawodowa Małopolska - Edukacja dla Biznesu

WYDARZENIA

najważniejsze wydarzenia z Zawodowej Małopolski

Pierwszy dzień Festiwalu Zawodów – zobacz relację zza kulis!

Było ciekawie, zawodowo, bardzo pozytywnie, pouczająco, monetami również zabawnie oraz smacznie i zdrowo.

Pierwszy dzień festiwalu otworzyli: Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego, Marta Malec-Lech, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego - odpowiedzialna w Zarządzie WM za edukację oraz Łukasz Kmita, Wojewoda Małopolski.

Witold Kozłowski. Marszałek województwa Małopolskiego

W programie Studia Zawodów mogliśmy zapoznać się z zawodami ze stref turystyczno-gastronomicznej, informatyczno-elektronicznej, społeczno-medycznej oraz budowalnej chemicznej i energetycznej – w świat zawodów wprowadzali nas nauczyciele, uczniowie oraz przedsiębiorcy z Małopolski, którzy specjalnie na Festiwal przygotowali materiały filmowe, starając  się w sposób praktyczny pokazać na czym polega kształcenie oraz praca w danej profesji.

Marta Malec-Lech, członek zarządu województwa małopolskiego

Byli z nami w studio na żywo ciekawi goście, którzy podzielili się własnym doświadczeniem, zachęcając i inspirując młode osoby nie tylko do dalszej pracy i nauki, ale także samodoskonalenia: Karol Okrasa, Jan Mela, Kamil Stoch, Justyna Kowalczyk, których chyba nie trzeba przedstawiać, Jan Dąbrowski znany prezenter i youtuber, dr Paulina Marona - laureatka prestiżowych konkursów PRELUDIUM 13 oraz ETIUDA 6 organizowanych przez Narodowe Centrum Nauki w zakresie biochemii.

Jan Mela i Katarzyna Cichopek

O branży hotelarskiej rozmawialiśmy z przedstawicieli grupy Orbis, sytuację w służbie zdrowia przedstawił nam Lek. med. Mirosławem Dróżdżem - Dyrektorem Szpitala św. Anny w Miechowie a pracę ratownika medycznego Krakowskie Pogotowie Ratunkowe,  o kompetencjach przyszłości opowiadali  przedstawiciele MCDN oraz WUP, pracę w zawodach branży budowlanej oraz energetycznej przybliżyli nam przedstawiciele Budimex oraz elektrociepłowni PGE, połączyliśmy się także z przyszłością a dokładniej z showroomem Fabryka Przyszłości, Krakowskiego Parku Technologicznego i Hub4Industry.

pokaz gastronomiczny małopolskiej szkoły gośconności

Na żywo pokazy przygotowali również uczniowie Małopolskiej Szkoły Gościnności z Myślenic "Zdrowie na talerzu - smak gościnność od kuchni", Technikum Łączności w Krakowie "Budowa niewielkiego jeździka na bazie mikrokontrolera Raspberry PI, z czujnikiem odległości oraz kamerą", Technikum New Technology w Krakowie "Robotyka, przemysł kosmiczny i programowanie", Krakowska Medyczna Szkoła Policealna "Estetyczne uzupełnianie zęba oraz Projektowanie prac protetycznych w Technologii CAD/CAM", Zespół Szkół Nr 2 w Bochni "Murowanie w technologii poliuretanowej".

pokaz Zespołu Szkół Budowlanych nr 2 w Bochni

W programie Studia Medycznego mogliśmy zobaczyć prezentacje trzech uczelni: Małopolskiej Uczelni Państwowej w Oświęcimiu, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie, a także dwóch szkół policealnych (prowadzonych przez Województwo Małopolskie), tj. Małopolskiej Szkoły Gościnności w Myślenicach oraz Małopolskiej Integracyjnej Policealnej Szkoły Masażu nr 2.

kulisy studia, sprzęt realizatorki

Na stoiskach widzowie mieli możliwość zapoznania się z wieloma profesjami branży medycznej, które zostały zaprezentowane w interesującej, praktycznej formie pokazów i inscenizacji „na żywo”. Przybliżono zawód dietetyka, pielęgniarki/pielęgniarza, fizjoterapeuty, masażysty i opiekuna medycznego. Ponadto przedstawiono procedury udzielania pierwszej pomocy i postępowania z pacjentem urazowym począwszy od miejsca wypadku, przez SOR aż po oddział szpitalny.

Stoisko Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej z Tarnowa

Pierwszy dzień obfitował także w szereg inspirujących rozmów i wywiadów z ekspertami, praktykami branży medycznej: lekarzami różnych specjalizacji, pielęgniarką, dietetykiem, fizjoterapeutami.

Niewątpliwie dużą atrakcją była rozmowa on-line z naszą mistrzynią w biegach narciarskich – Justyną Kowalczyk, która opowiedziała o swojej ścieżce edukacyjno-zawodowej, momentach trudnych wyborów, wyzwaniach i planach na przyszłość.

W trakcie panelu dyskusyjnego pn. „Kształcenie i przygotowanie zawodowe kadr medycznych - Małopolska 2030” goście studia dyskutowali o obecnej sytuacji kadrowej w służbie zdrowia oraz zachęcali młodych ludzi do wyboru ścieżki kształcenia w zawodach medycznych.

studio medyczne, goście biorący udział w panelu dyskusyjnym

Podczas Festiwalu odbyła się także konferencja „Rola edukacji w nowej perspektywie finansowej 2021-2027”, podczas której o Krajowym Planie Odbudowy mówił Piotr Bartosiak, Dyrektor Departament Strategii, Kwalifikacji i Kształcenia Zawodowego w Ministerstwie Edukacji i Nauki. Jakub Szymański, Dyrektor Zarządzania Programami Operacyjnymi UMWM wygłosił prezentację pt. „Małopolska przyszłość – założenia Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Małopolski na lata 2021-2027 w obszarze edukacji. Dariusz Styrana, Dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego zaprezentował planowane do realizacji projekty edukacyjne w ramach Programu Regionalnego na lata 2021-2027.

konferencja, na mównicy Marta Malec-Lech, członek zarządu województwa

Festiwal Zawodów

Festiwal Zawodów to wydarzenie będące zwieńczeniem działań prowadzonych w zakresie doradztwa zawodowego dla uczniów szkół podstawowych w całym województwie małopolskim. Przedsięwzięcie to jest organizowane od 2013 r. we współpracy ze szkołami, a także przedsiębiorcami w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Goście Festiwalu Zawodów

Biznes dla Edukacji

Dobre nauczanie zawodu może prawidłowo funkcjonować tylko w oparciu o aktualne zapotrzebowanie rynku, potrzeby pracodawców oraz bieżące technologie stosowanych w zakładach pracy.

Dlatego też Województwo Małopolskie dokłada wszelkich starań by edukacja zawodowa w regionie stała na najwyższym poziomie i była w jak największym stopniu komplementarna z aktualnymi trendami rynku pracy, nie zapominając przy tym o kultywowaniu i rehabilitacji zawodów zagrożonych wyginięciem.

Dwie rece na tle komputera, w tle architektura

Małopolska Edukacja Zawodowa

Dynamicznie przeobrażająca się gospodarka, rozwój nowych technologii, ugruntowanie świadomości procesów ekologicznych dyktują kierunki rozwoju zarówno małych firm, jak i dużych przedsiębiorstw.

Dla środowisk i instytucji powiązanych z rynkiem pracy i edukacji szybko stało się jasne, że jedną z kluczowych ról w rozwoju gospodarczym regionu odgrywa dostosowana do potrzeb pracodawców edukacja zawodowa.

Logo Inspirator kariery 2021

Facebook

Zobacz nasz profil na portalu Facebook.

Facebook

You Tube

Sprawdź nasz kanał na portalu YouTube

You Tube

logotypy