Grafika Zawodowa Małopolska - Edukacja dla Biznesu

WYDARZENIA

najważniejsze wydarzenia z Zawodowej Małopolski

galeria Festiwalu Zawodów 2022

Festiwal Zawodów 2022 już za Nami

W tegorocznym Festiwalu wzięło udział około 16 tysięcy, głównie ósmoklasistów, z około 400 szkół podstawowych. Dużo się działo, w studio rozmawialiśmy m.in. z Adamem Małyszem oraz Tomaszem Barańskim.

Blaise Pascal powiedział, że „najważniejszą rzeczą w życiu jest wybór pracy i jest on pozostawiony przypadkowi”. Nie w Małopolsce, bo dzięki Festiwalowi Zawodów to twierdzenie traci na aktualności. Podczas dziewiątej edycji wydarzenia, w Tauron Arenie Kraków 26 i 27 kwietnia od 9.00 do 16.00, na około stu stoiskach w ramach stref branżowych uczniowie kształcący się zawodowo prezentowali swoje profesje. Dzięki ich zaangażowaniu, każdy ósmoklasista mógł spróbować swoich sił w dowolnej specjalizacji oraz uzyskać informacje, o interesujących go szkołach i zawodach.

Tegoroczny Festiwal był wyjątkowy, bo przygotowano dla uczniów dwa programy zawodoznawcze. Pierwszy stacjonarny w halach Tauron Areny, wykorzystując doświadczania z lat poprzednich. Drugi, wykorzystując doświadczenia ubiegłoroczne, program telewizyjny – Studio Zawodów, dedykowany uczniom klas 7 oraz tym, którzy z różnych względów nie mogli być w Krakowie. Można było oglądać go za pośrednictwem kanałów społecznościowych.

Program on-line drugiego dnia Festiwalu rozpoczął się od poznania zawodów branży medyczno-społecznej. Uczniowie mieli do wyboru prawie 20 zawodów z zakresu opieki zdrowotnej i pomocy społecznej. Najbardziej popularne z nich to: higienistka stomatologiczna, asystentka stomatologiczna, technik masażysta, technik farmaceutyczny, terapeuta zajęciowy oraz opiekun medyczny, opiekunka dziecięca, opiekunka środowiskowa, asystent osoby niepełnosprawnej. Wśród zawodów deficytowych strefa medyczno-społeczna jest jedną z najliczniej reprezentowanych. Problemy tej branży zostały obecnie spotęgowane przez sytuację epidemiczną, co ma swoje odzwierciedlenie w prognozach. Deficyt lekarzy, pielęgniarek i położnych, fizjoterapeutów i masażystów oraz opiekunów osoby starszej lub niepełnosprawnej notowany jest od dłuższego czasu. Pokazy w tej strefie przygotowały szkoły i uczelnie medyczne. W bloku tematycznym poświęconym strefie medycznej spotkaliśmy się z Stanisławem Stępniewskim (dyrektorem Szpitala Dziecięcego im. Św. Ludwika w Krakowie), Michałem Tochowiczem (dyrektorem Szpitala Klinicznego im. dr. Józefa Babińskiego SPZOZ w Krakowie), Pawłem Łukasiewiczem (ratownikiem medycznym z Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego) oraz Joanną Pogódź (przedstawicielką firmy Bielenda).

Ciekawie prezentowały się zawody strefy handlowo-usługowej, gdzie rozmawialiśmy z Andrzejem Zającem, który odpowiada między innymi za projekt pod nazwą Tatry Super Ski. Był z nami również Sylwester Pychyrek (Dyrektor Operacyjny „U Jędrusia ”) oraz Bartosz Krzoski (przedstawiciel Park Inn by Radisson Kraków).

W bloku poświęconym tej strefie budowlanej, energetycznej i chemicznej młodzież spotkała się z najbardziej popularnymi zawodami takimi jak: monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, murarz-tynkarz, monter sieci i instalacji sanitarnych, technik budownictwa czy stolarz. Prognozuje się, że w najbliższych latach najbardziej poszukiwani w Małopolsce będą przedstawiciele praktycznie wszystkich zawodów z branży budowlanej, w tym betoniarze-zbrojarze, cieśle, dekarze i technicy dekarstwa, monterzy instalacji budowlanych, monterzy konstrukcji budowlanych, monterzy stolarki budowlanej, operatorzy maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych, technicy budowy dróg. Z branży drzewno-meblarskiej najbardziej pożądani będą  stolarze. W Studio Zawodów rozmawialiśmy z Wiesławem Żurowski (dyrektorem ds. Wykonawstwa CHEMOBUDOWA-KRAKÓW S.A.), Krzysztofem Kosekiem (dyrektorem zakładu Mebloform).

Drugiego dnia Festiwalu ostatnią strefą, z którą spotkaliśmy się w ramach Studia Zawodów była bardzo popularna, wśród uczniów odwiedzających nasze wydarzenie, strefa służb mundurowych. Podczas programu przenieśliśmy się na stoisko Wojska Polskiego, Izby Administracji Skarbowej w Krakowie, Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie oraz Straży Miejska Miasta Krakowa.

Festiwal Zawodów w Małopolsce w 2022 roku organizowany był pod patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki, a patronat medialny nad wydarzeniem objęła TVP3.

Całe przedsięwzięcie jest częścią kompleksowego programu doradztwa edukacyjno-zawodowego, realizowanego przez samorząd województwa małopolskiego od 2012 r. Obecnie jest częścią projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II” finansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Festiwal Zawodów

Festiwal Zawodów to wydarzenie będące zwieńczeniem działań prowadzonych w zakresie doradztwa zawodowego dla uczniów szkół podstawowych w całym województwie małopolskim. Przedsięwzięcie to jest organizowane od 2013 r. we współpracy ze szkołami, a także przedsiębiorcami w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Goście Festiwalu Zawodów

Biznes dla Edukacji

Dobre nauczanie zawodu może prawidłowo funkcjonować tylko w oparciu o aktualne zapotrzebowanie rynku, potrzeby pracodawców oraz bieżące technologie stosowanych w zakładach pracy.

Dlatego też Województwo Małopolskie dokłada wszelkich starań by edukacja zawodowa w regionie stała na najwyższym poziomie i była w jak największym stopniu komplementarna z aktualnymi trendami rynku pracy, nie zapominając przy tym o kultywowaniu i rehabilitacji zawodów zagrożonych wyginięciem.

Dwie rece na tle komputera, w tle architektura

Małopolska Edukacja Zawodowa

Dynamicznie przeobrażająca się gospodarka, rozwój nowych technologii, ugruntowanie świadomości procesów ekologicznych dyktują kierunki rozwoju zarówno małych firm, jak i dużych przedsiębiorstw.

Dla środowisk i instytucji powiązanych z rynkiem pracy i edukacji szybko stało się jasne, że jedną z kluczowych ról w rozwoju gospodarczym regionu odgrywa dostosowana do potrzeb pracodawców edukacja zawodowa.

Logo Inspirator kariery 2021

Facebook

Zobacz nasz profil na portalu Facebook.

Facebook

You Tube

Sprawdź nasz kanał na portalu YouTube

You Tube

logotypy