Trwa cykl spotkań Regionalnych Rad Branżowych. Te opiniodawczo-doradcze gremia wspierają działania na rzecz trwałego powiązania szkół zawodowych z pracodawcami. Ich rekomendacje przekładają się na realne wsparcie dla młodych ludzi, którzy podejmują kształcenie w szkołach ponadpodstawowych.
Tematem przewodnim spotkań jest m.in. wypracowanie rekomendacji dla poszczególnych branż w kontekście przygotowania założeń do kierunków wsparcia kształcenia zawodowego w Województwie Małopolskim w latach 2021-2027. Ponadto prezentowane są działania Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy m.in. w zakresie wydawania opinii o zasadności kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego zgodnie z potrzebami rynku pracy, omawiany jest system oraz uprawnienia Sektorowych Rad ds. kompetencji działających przy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz programy wsparcia odpowiadające na potrzeby zmieniającego się rynku pracy. Zagadnienia prezentują przedstawiciele Województwa Małopolskiego, Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Czas na dyskusję sprzyja wymianie spostrzeżeń pomiędzy pracodawcami a reprezentantami systemu edukacji, którzy prowadzą często wielowątkową rozmowę o zawodach i umiejętności poszukiwanych przez pracodawców, zidentyfikowanych lukach kadrowych i kompetencyjnych wśród młodych pracowników, efektywnych stażach u przedsiębiorców, migracji zarobkowej wśród pracowników, jak również postawach pracodawców względem procesu przygotowania ucznia do wykonywania zawodu.
Przed nami jeszcze spotkania Rady Branżowej w branży elektryczno-elektronicznej (01.12), budowlanej (03.12) oraz rolniczo-leśnej z ochroną środowiska i turystyczno-gastronomicznej (6.12). Obrady odbędą się stacjonarnie, przy możliwym udziale części gości online. Wszystkich pracodawców i przedsiębiorców, zainteresowanych udziałem w spotkaniach Rad, zapraszamy do kontaktu.
Spotkanie Rady w branży administracyjno-usługowej odbyło się 17 listopada w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Andrychowie. Rada w branży medyczno-społecznej omawiała najważniejsze potrzeby pracodawców w kontekście zapotrzebowania na pracowników służb medycznych m.in. w trudnym okresie pandemii 19 listopada w Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Z kolei w Nowosądeckim Inkubatorze Przedsiębiorczości, 24 listopada, o potrzebnych kwalifikacyjnych przyszłych pracowników dyskutowali członkowie Rady w branży mechaniczno-mechatronicznej.