"Wybierz pracę, którą kochasz a nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu", mawiał Konfucjusz. Ale jak rozpoznać własne talenty, jak znaleźć odpowiedź na pytanie: kim chcę zostać? Które zawody są perspektywiczne? Te dylematy kotłowały się w głowach odwiedzających Festiwal Zawodów. W pierwszym dniu do Tauron Areny w Krakowie przyjechało ponad 7 tysięcy uczniów z około 200 szkół.
Festiwal nie umknął również uwadze dziennikarzy, była z nami ekipa TVP2 z „Pytania na Śniadanie” (zobacz relację cz.1, cz.2, cz.3, cz.4) oraz TVP3 i inne media.
W specjalnym festiwalowym studiu swoimi doświadczeniami w spełnianiu marzeń i realizacji pasji dzielili się Natalia Nykiel, Tomasz Kammel i Mikołaj Rey. Dzisiejszy program Studia Zawodów został dedykowany wszystkim tym, którzy myślą o zawodowym rozwoju w branżach mechaniczno-transportowej, rolniczo-leśnej, elektroniczno-informatycznej oraz turystyczno-gastronomicznej.
Wędrówkę po zawodach rozpoczęliśmy od strefy mechaniczno-transportowej, która jest kluczową branżą dla sprawnego funkcjonowania niemal wszystkich innych obszarów gospodarki. Rozmawialiśmy z Maciejem Górowskim, przedstawicielem firmy NEWAG – NEWAG IP Management Sp. z o.o., Markiem Gancarczykiem, rzecznikiem krakowskiego MPK. Kamera Studia Zawodów podglądała pokazy zawodowe na stoiskach wystawienniczych m.in. Centrum Kształcenia Zawodowego w Gorlicach podczas diagnostyki silnika spalinowego, Młodzieżowy Ośrodka Socjoterapii w Łysej Górze podczas prezentacji maszynowej oraz ręcznej obróbki metali, Zespół Szkół im. św. Królowej Jadwigi w Żegocinie podczas przeprowadzania diagnostyki i naprawy maszyn budowlanych a także Zespół Szkół im. Walerego Goetla w Suchej Beskidzkiej podczas diagnostyki komputerowej samochodu. O zawodach związanych z lotnictwem, takich jak technik mechanik lotniczy, technik awionik, technik lotniskowych służb operacyjnych, technik eksploatacji portów i terminali i mechanik motocyklowy opowiadali uczniowie z Zespołu Szkół Mechanicznych Nr 3 im. gen. Władysława Sikorskiego w Krakowie. Również przedsiębiorcy z branży aktywnie uczestniczyli w Festiwalu. Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków – Balice sp. z o.o. (Kraków Airport) przedstawił pokaz korespondencji marszałka z załogą samolotu. A Koleje Małopolskie Spółka z o.o. prezentowały tajniki zawodów kolejowych.
Drugą prezentowaną podczas pierwszego dnia Festiwalu była strefa rolniczo-leśna z ochroną środowiska, która obejmuje zawody z branż: ogrodniczej, rolno-hodowlanej, leśnej oraz rybackiej. Branża rolniczo-leśna to gałąź gospodarki obejmująca użytkowanie lasu, czyli w uproszczeniu produkcję drewna. Są to wszystkie działania które związane są z hodowlą i utrzymaniem lasów a także powiększaniem ich powierzchni. W tym zakresie mieści się również kontrola nad zwierzyną leśną. Z kolei rolnictwo jako dział gospodarki wytwarza produkty roślinne i zwierzęce poprzez uprawę roślin oraz chów i hodowlę zwierząt. W tej części programu rozmawialiśmy z dr hab. Eweliną Kłosek-Wawrzyn oraz Katarzyną Błachowicz, Członkiem Zarządu Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu. Zawód technika weterynarii zaprezentował Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Wincentego Witosa w Nawojowej a „leśne koło fortuny” nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu.
Widzom Studia Zawodów przedstawiono również profesje strefy elektryczno-informatycznej. Warto dodać, że jest to najbardziej dynamicznie rozwijający się sektor nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Uczniowie mają do wyboru 14 zawodów z branży teleinformatycznej oraz elektroniczno-mechatronicznej, wśród których największą popularnością w Małopolsce cieszą się technik informatyk, technik teleinformatyk i technik programista. Widzowie Studia Zawodów zapoznali się z inicjatywą WorldSkills Poland oraz mogli podziwiać pokaz reprezentanta Polski na mistrzostwach świata WorldSkills w Szanghaju w konkurencji Instalacje Elektryczne. Temat indywidualnego poradnictwa zawodowego omówiono z Danutę Komorowską - doradcą zawodowym z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Krakowie. Nasza kamera przyglądała się m.in. procesowi druku 3D na stoisku Zespołu Szkół im. Św. Jana Pawła II w Niepołomicach, a pracy przyszłych techników mechatroników, elektroników na stoisku Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Skawinie. Abecadło każdego informatyka przedstawił Zespół Szkół w Gdowie. Zawód logistyka zaprezentowali uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 im. św. Rafała Kalinowskiego w Krakowie a zawód technika mechatronika przedstawiciele Zespołu Szkół im. ks. Józefa Tischnera w Dobczycach.
Pod koniec programu omówiono zawody branży turystyczno-gastronomicznej. Małopolska to region szczególny dla tej branży. Liczne walory naturalne oraz atrakcje przyrodnicze i turystyczne sprzyjają̨ prowadzeniu działalności w tym obszarze. Uczniowie mają do wyboru prawie 20 zawodów z branż: hotelarsko-gastronomiczno-turystycznej i spożywczej. Najbardziej popularne z nich to: kucharz, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik hotelarstwa, technik obsługi turystycznej, kelner. Na wyspach wystawienniczych uczniowie przygotowywali pyszne zakąski oraz piękne dekoracje. Technologię sporządzania babeczek kruchych z masą budyniową i owocami zaprezentowano na stoisku Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Krakowie. Z kolei przygotowaniem i dekoracją przekąsek finger-food, flambirowaniem oraz carvingiem zajmowali się młodzi z Zespołu Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej w Olkuszu. Na stoisku Zespołu Szkól Zawodowych Nr 2 w Krakowie można było spróbować herbaty z kuleczkami, czyli „Bubble tea”. Ponadto na stoisku Zespołu Szkół Nr 2 im. Jana Pawła II w Miechowie można było obserwować pokaz składania ręczników i serwetek, pokaz kelnerstwa synchronicznego, pracy na programie recepcyjnym. Na stoisku Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augustyna Suskiego w Nowym Targu mogliśmy podziwiać m.in. prezentację górskiej chaty oraz porozmawiać o pracy w zawodzie technik turystyki. Od kuchni cukiernicze patenty prezentował Zespół Szkół Gastronomicznych nr 2 w Krakowie a Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niesłyszących w Krakowie przygotował pokaz wykonywania gofrów z bitą śmietaną i owocami oraz panini z sosem pomidorowym z dodatkiem sera, wędliny i warzyw.
Na wyspach wystawienniczych ośmiu stref branżowych od 9.00 do 16.00 nieustannie prezentowano zawody a na scenie głównej można było podziwiać m.in. pokaz łazików marsjańskich w wykonaniu młodzieży z Technikum New Technology czy pokaz elektroniki Arduino i AstroPi Europejskiej Agencji Kosmicznej przygotowany przez Krainę Twórczości. Z kolei Firma Eura7 krótko przeszkoliła uczniów w temacie przygotowania interesującego potencjalnych pracodawców CV. Jutro, 27 kwietnie, zapraszamy na drugi dzień Festiwalu.
Organizatorem Festiwalu Zawodów jest Województwo Małopolskie. Tegoroczna edycja odbywa się pod patronatem Ministra Nauki i Edukacji a patronat medialny objęła TVP3 Kraków. Festiwal jest częścią, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II”.