Grafika Zawodowa Małopolska - Edukacja dla Biznesu

WYDARZENIA

najważniejsze wydarzenia z Zawodowej Małopolski

Co działo się w pierwszym dniu Festiwalu Zawodów?

"Wybierz pracę, którą kochasz a nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu", mawiał Konfucjusz. Ale jak rozpoznać własne talenty, jak znaleźć odpowiedź na pytanie: kim chcę zostać? Które zawody są perspektywiczne? Te dylematy kotłowały się w głowach odwiedzających Festiwal Zawodów. W pierwszym dniu do Tauron Areny w Krakowie przyjechało ponad 7 tysięcy uczniów z około 200 szkół. 

Festiwal nie umknął również uwadze dziennikarzy, była z nami ekipa TVP2 z „Pytania na Śniadanie” (zobacz relację cz.1, cz.2, cz.3, cz.4) oraz TVP3 i inne media.

W specjalnym festiwalowym studiu swoimi doświadczeniami w spełnianiu marzeń i realizacji pasji dzielili się Natalia Nykiel, Tomasz Kammel i Mikołaj Rey. Dzisiejszy program Studia Zawodów został dedykowany wszystkim tym, którzy myślą o zawodowym rozwoju w branżach mechaniczno-transportowej, rolniczo-leśnej, elektroniczno-informatycznej oraz turystyczno-gastronomicznej.

Wędrówkę po zawodach rozpoczęliśmy od strefy mechaniczno-transportowej, która jest kluczową branżą dla sprawnego funkcjonowania niemal wszystkich innych obszarów gospodarki. Rozmawialiśmy z Maciejem Górowskim, przedstawicielem firmy NEWAG – NEWAG IP Management Sp. z o.o., Markiem Gancarczykiem, rzecznikiem krakowskiego MPK. Kamera Studia Zawodów podglądała pokazy zawodowe na stoiskach wystawienniczych m.in. Centrum Kształcenia Zawodowego w Gorlicach podczas diagnostyki silnika spalinowego, Młodzieżowy Ośrodka Socjoterapii w Łysej Górze podczas prezentacji maszynowej oraz ręcznej obróbki metali, Zespół Szkół im. św. Królowej Jadwigi w Żegocinie podczas przeprowadzania diagnostyki i naprawy maszyn budowlanych a także Zespół Szkół im. Walerego Goetla w Suchej Beskidzkiej podczas diagnostyki komputerowej samochodu. O zawodach związanych z lotnictwem, takich jak technik mechanik lotniczy, technik awionik, technik lotniskowych służb operacyjnych, technik eksploatacji portów i terminali i mechanik motocyklowy opowiadali uczniowie z Zespołu Szkół Mechanicznych Nr 3 im. gen. Władysława Sikorskiego w Krakowie. Również przedsiębiorcy z branży aktywnie uczestniczyli w Festiwalu. Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków – Balice sp. z o.o. (Kraków Airport) przedstawił pokaz korespondencji marszałka z załogą samolotu. A Koleje Małopolskie Spółka z o.o. prezentowały tajniki zawodów kolejowych.

Drugą prezentowaną podczas pierwszego dnia Festiwalu była strefa rolniczo-leśna z ochroną środowiska, która obejmuje zawody z branż: ogrodniczej, rolno-hodowlanej, leśnej oraz rybackiej. Branża rolniczo-leśna to gałąź gospodarki obejmująca użytkowanie lasu, czyli w uproszczeniu produkcję drewna. Są to wszystkie działania które związane są z hodowlą i utrzymaniem lasów a także powiększaniem ich powierzchni. W tym zakresie mieści się również kontrola nad zwierzyną leśną. Z kolei rolnictwo jako dział gospodarki wytwarza produkty roślinne i zwierzęce poprzez uprawę roślin oraz chów i hodowlę zwierząt. W tej części programu rozmawialiśmy z dr hab. Eweliną Kłosek-Wawrzyn oraz Katarzyną Błachowicz, Członkiem Zarządu Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu. Zawód technika weterynarii zaprezentował Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Wincentego Witosa w Nawojowej a „leśne koło fortuny”  nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu.

Widzom Studia Zawodów przedstawiono również profesje strefy elektryczno-informatycznej. Warto dodać, że jest to najbardziej dynamicznie rozwijający się sektor nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Uczniowie mają do wyboru 14 zawodów z branży teleinformatycznej oraz elektroniczno-mechatronicznej, wśród których największą popularnością w Małopolsce cieszą się technik informatyk, technik teleinformatyk i technik programista. Widzowie Studia Zawodów zapoznali się z  inicjatywą WorldSkills Poland oraz mogli podziwiać pokaz reprezentanta Polski na mistrzostwach świata WorldSkills w Szanghaju w konkurencji Instalacje Elektryczne. Temat indywidualnego poradnictwa zawodowego omówiono z Danutę Komorowską - doradcą zawodowym z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Krakowie. Nasza kamera przyglądała się m.in. procesowi druku 3D na stoisku Zespołu Szkół im. Św. Jana Pawła II w Niepołomicach, a pracy przyszłych techników mechatroników, elektroników na stoisku Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Skawinie. Abecadło każdego informatyka przedstawił Zespół Szkół w Gdowie. Zawód logistyka zaprezentowali uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 im. św. Rafała Kalinowskiego w Krakowie a zawód technika mechatronika przedstawiciele Zespołu Szkół im. ks. Józefa Tischnera w Dobczycach. 

Pod koniec programu omówiono zawody branży turystyczno-gastronomicznej. Małopolska to region szczególny dla tej branży. Liczne walory naturalne oraz atrakcje przyrodnicze i turystyczne sprzyjają̨ prowadzeniu działalności w tym obszarze. Uczniowie mają do wyboru prawie 20 zawodów z branż: hotelarsko-gastronomiczno-turystycznej i spożywczej. Najbardziej popularne z nich to: kucharz, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik hotelarstwa, technik obsługi turystycznej, kelner. Na wyspach wystawienniczych uczniowie przygotowywali pyszne zakąski oraz piękne dekoracje. Technologię sporządzania babeczek kruchych z masą budyniową i owocami zaprezentowano na stoisku Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Krakowie. Z kolei przygotowaniem i dekoracją przekąsek finger-food, flambirowaniem oraz carvingiem zajmowali się młodzi z  Zespołu Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej w Olkuszu. Na stoisku Zespołu Szkól Zawodowych Nr 2 w Krakowie można było spróbować herbaty z kuleczkami, czyli „Bubble tea”. Ponadto na stoisku Zespołu Szkół Nr 2 im. Jana Pawła II w Miechowie można było obserwować pokaz składania ręczników i serwetek, pokaz kelnerstwa synchronicznego, pracy na programie recepcyjnym. Na stoisku Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augustyna Suskiego w Nowym Targu mogliśmy podziwiać m.in. prezentację górskiej chaty oraz porozmawiać o pracy w zawodzie technik turystyki. Od kuchni cukiernicze patenty prezentował Zespół Szkół Gastronomicznych nr 2 w Krakowie a Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niesłyszących w Krakowie przygotował pokaz wykonywania gofrów z bitą śmietaną i owocami oraz panini z sosem pomidorowym z dodatkiem sera, wędliny i warzyw.

Na wyspach wystawienniczych ośmiu stref branżowych od 9.00 do 16.00 nieustannie prezentowano zawody a na scenie głównej można było podziwiać m.in. pokaz łazików marsjańskich w wykonaniu młodzieży z Technikum New Technology czy pokaz elektroniki Arduino i AstroPi Europejskiej Agencji Kosmicznej przygotowany przez Krainę Twórczości. Z kolei Firma Eura7 krótko przeszkoliła uczniów w temacie przygotowania interesującego potencjalnych pracodawców CV. Jutro, 27 kwietnie, zapraszamy na drugi dzień Festiwalu.

Organizatorem Festiwalu Zawodów jest Województwo Małopolskie. Tegoroczna edycja odbywa się pod patronatem Ministra Nauki i Edukacji a patronat medialny objęła TVP3 Kraków. Festiwal jest częścią, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II”.

Festiwal Zawodów

Festiwal Zawodów to wydarzenie będące zwieńczeniem działań prowadzonych w zakresie doradztwa zawodowego dla uczniów szkół podstawowych w całym województwie małopolskim. Przedsięwzięcie to jest organizowane od 2013 r. we współpracy ze szkołami, a także przedsiębiorcami w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Goście Festiwalu Zawodów

Biznes dla Edukacji

Dobre nauczanie zawodu może prawidłowo funkcjonować tylko w oparciu o aktualne zapotrzebowanie rynku, potrzeby pracodawców oraz bieżące technologie stosowanych w zakładach pracy.

Dlatego też Województwo Małopolskie dokłada wszelkich starań by edukacja zawodowa w regionie stała na najwyższym poziomie i była w jak największym stopniu komplementarna z aktualnymi trendami rynku pracy, nie zapominając przy tym o kultywowaniu i rehabilitacji zawodów zagrożonych wyginięciem.

Dwie rece na tle komputera, w tle architektura

Małopolska Edukacja Zawodowa

Dynamicznie przeobrażająca się gospodarka, rozwój nowych technologii, ugruntowanie świadomości procesów ekologicznych dyktują kierunki rozwoju zarówno małych firm, jak i dużych przedsiębiorstw.

Dla środowisk i instytucji powiązanych z rynkiem pracy i edukacji szybko stało się jasne, że jedną z kluczowych ról w rozwoju gospodarczym regionu odgrywa dostosowana do potrzeb pracodawców edukacja zawodowa.

Logo Inspirator kariery 2021

Facebook

Zobacz nasz profil na portalu Facebook.

Facebook

You Tube

Sprawdź nasz kanał na portalu YouTube

You Tube

logotypy