WYDARZENIA

najważniejsze wydarzenia z Zawodowej Małopolski

grafika strefy elektroniczno-informatycznej, obrazy młodych ludzi przy urządzeniach

Od nich zależy rozwój nowoczesnych technologii

Trudno sobie wyobrazić codzienne życie bez Internetu, telewizji, telefonów i szybkich systemów łączności. Aby działały sprawnie potrzebują armii najwyższej klasy specjalistów – informatyków, teleinformatyków, programistów, elektroników i innych fachowców, m.in. takich, którzy  kształcą się w zawodach ze strefy elektroniczno-informatycznej - zobacz filmy o zawodach.

Małopolskie szkoły kształcące w obszarze elektroniczno-informatycznym zaprezentowały zawody takie jak: technik mechatronik, technik elektryk, technik elektronik, elektryk, technik informatyk, technik programista, technik teleinformatyk, technik telekomunikacji, technik robotyk, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Chcesz się dowiedzieć, czym się zajmują i jakie umiejętności posiadają osoby wykonujące te zawody? Czytaj dalej o wybranych zawodach lub przejdź do zakładki: strefa elektroniczno-informatyczna, w której znajdziesz filmy oraz informacje o szkołach kształcących w tych zawodach.

Zawody ze strefy elektroniczno-informatycznej to m.in.:

Technik teleinformatyk zajmuje się tworzeniem sieciowych aplikacji i usług informatycznych, projektowaniem i optymalizacją sieci komputerowych, przetwarzaniem i przesyłaniem wszelkiego rodzaju informacji, także zdjęć, dźwięków, filmów czy tekstu, wreszcie bezpieczeństwem informacji w sieci. We współczesnym świecie profesjonaliści pracujący w tym zawodzie są absolutnie niezbędni.

Technik informatyk, technik programista to bardzo poszukiwane na rynku pracy nowoczesne zawody. Przyszli technicy informatycy zdobywają wiedzę i praktykę m.in. w administrowaniu systemami operacyjnymi, projektowaniu sieci komputerowych oraz serwisowaniu i naprawianiu komputerów. Uczą się również tworzenia stron internetowych, programowania, administrowania bazami danych, grafiki komputerowej.

Technik elektryk to wszechstronny zawód poszukiwany przez pracodawców. Rysują się przed nim nieograniczone możliwości rozwoju zawodowego związanego z odnawialnymi źródłami energii, przemysłem motoryzacyjnym i nowoczesnymi technologiami. Przemysł elektroniczny jest jedną z najbardziej dynamicznych i najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki. Niezwykle ciekawym i rozwojowym zawodem przyszłości jest również zawód technika elektronika.

Technik mechatronik to również nowoczesny i poszukiwany zawód na rynku pracy. Adepci tego zawodu uczą się np. projektować nowoczesne linie produkcyjne i urządzenia. Zatrudnienie znajdują m.in. w budownictwie, przemyśle lotniczym, medycznym czy samochodowym.

A jeżeli interesują cię odnawialne źródła energii: kolektory słoneczne, pompy ciepła, kotły na biomasę, małe elektrownie wiatrowe i wodne – i chcesz dowiedzieć się – jak je wykorzystać do produkcji czystej energii. Wybierz zawód technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

Więcej informacji – strefa elektroniczno-informatyczna.