Regulamin
małopolskiego Konkursu Mam Zawód. Mam Fantazję
organizowanego w ramach projektu Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II
w roku szkolnym 2022/2023
§ 1
POSTANOWIENIA WSTĘPNE
- Niniejszy Regulamin określa przedmiot i zakres Konkursu pn. „Mam zawód. Mam fantazję”, w roku szkolnym 2022/2023.
- Ilekroć w Regulaminie jest mowa o Organizatorze, należy przez to rozumieć: Województwo Małopolskie – Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Departament Edukacji.
- Ilekroć w Regulaminie jest mowa o Konkursie, należy przez to rozumieć Konkurs „Mam zawód. Mam fantazję” o zasięgu regionalnym. Konkurs składa się z konkurencji zawodowych tj. opisanym w Regulaminie rodzaju współzawodnictwa.
- Ilekroć w regulaminie jest mowa o Uczestniku/Zawodniku, należy przez to rozumieć ucznia szkoły branżowej lub technikum w Małopolsce, który kształci się w zawodzie związanym z branżą, w której organizowana jest konkurencja oraz został decyzją Organizatora zakwalifikowany do Konkursu.
- Ilekroć w Regulaminie jest mowa o Drużynie, należy przez to rozumieć, określoną w dalszej części regulaminu, liczbę uczestników/zawodników Konkursu, biorących udział w określonej konkurencji i wykonujących poszczególne zadanie zespołowo.
- Ilekroć w Regulaminie jest mowa o Stronie Internetowej Projektu, należy przez to rozumieć stronę: https://zawodowa.malopolska.pl/
- Ilekroć w Regulaminie jest mowa o Projekcie, należy przez to rozumieć projekt Województwa Małopolskiego, pn. „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II”, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego – w ramach działania 10.2 Rozwój kształcenia zawodowego, poddziałania 10.2.3 Koordynacja kształcenia zawodowego uczniów Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020.
- Ilekroć w regulaminie jest mowa o organie prowadzącym i/lub Partnerze projektu, należy przez to rozumieć organ publiczny/niepubliczny prowadzący szkołę branżową i/lub technikum na terenie Województwa Małopolskiego lub Partnera projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II”.
- Celem Konkursu jest: wsparcie rozwoju kształcenia zawodowego w Małopolsce; umożliwienie uczniom szkół branżowych i techników konfrontacji umiejętności i wiedzy nabywanej w trakcie procesu kształcenia z potrzebami rynku pracy poprzez poddanie się ocenie merytorycznej potencjalnych pracodawców; wspieranie rozwoju współpracy szkół branżowych i techników z przedsiębiorcami; budowanie pozytywnego wizerunku kształcenia zawodowego wśród mieszkańców Małopolski; wspieranie Centrów Kompetencji Zawodowych w poszczególnych branżach, poprzez działania informacyjne skierowane do mieszkańców Małopolski oraz wspieranie rozwoju partnerstw branżowych.
§ 2
PRZEDMIOT I ZAKRES KONKURSU
- Konkurs „Mam Zawód. Mam fantazję” w roku szkolnym 2022/2023 zostanie przeprowadzony w 9 konkurencjach zawodowych, tj.:
- Konkurencja – Kraków znany i nieznany – zostań odkrywcą i badaczem zabytków, legend i tradycji miasta,
- Konkurencja - Pstrąg ojcowski i dziki łosoś z korzenną nutą,
- Konkurencja – Zawody geodezyjne - Wyznaczenie pola powierzchni wytyczonej działki nr 1234 ze współrzednych na podstawie pomiarów geodezyjnych,
- Konkurencja – Modelowanie i druk 3D,
- Konkurencja – Tartaletki z kremem owocowym i bezą szwajcarską,
- Konkurencja – Inspiracja historią fryzur pt. „ XX-lecie międzywojenne - fryzura kreuje człowieka,
- Konkurencja – Fantazje na ścianie,
- Konkurencja - Wymiana wahacza,
- Konkurencja - Montaż falownika fotowoltaicznego oraz zabezpieczeń po stronie AC i DC.
- Szczegółowy opis poszczególnych konkurencji, liczba osób w drużynie, kryteria oceny, datę i miejsce przeprowadzenia konkurencji określa Załącznik nr 1 do niniejszego Regulaminu.
- Każda z 9 konkurencji, o których mowa w ust. 1 składa się z dwóch etapów tj.:
- części I teoretycznej – test wiedzy,
- części II – praktycznej.
- Część I – teoretyczna dla wszystkich 9 konkurencji zawodowych odbędzie się on-line (zdalnie). W części I, każdej z konkurencji może wziąć udział każda zgłoszona drużyna z których 6 najlepszych drużyn zostanie zakwalifikowanych do części II.
- Część II – praktyczna dla wszystkich 9 konkurencji zawodowych zostanie przeprowadzana stacjonarnie w miejscowościach na obszarze Województwa Małopolskiego.
- Do każdej konkurencji został wybrany Partner Konkursu, będący szkołą branżową/ technikum Partnera Projektu lub pracodawca współpracujący ze szkołą, którego przedstawiciele będą czuwali nad zapewnieniem opieki merytorycznej podczas przeprowadzenia poszczególnych konkurencji.
§ 3
WARUNKI UCZESTNICTWA W KONKURENCJACH ZAWODOWYCH
- Każda z konkurencji zawodowych ma charakter zespołowy. Drużyna składa się z 2 osób/uczniów.
- Każda drużyna musi spełniać łącznie następujące kryteria:
- uczniowie zostali zgłoszeni, jako drużyna, do udziału w Konkursie w danej konkurencji poprzez stronę internetową Projektu,
- wszyscy zgłoszeni są uczniami szkoły branżowej lub technikum w roku szkolnym 2022/2023,
- każdy uczeń kształci się w zawodzie, związanym z przedmiotem konkurencji.
- Każda drużyna biorąca udział w Konkursie znajduje się pod opieką nauczyciela/opiekuna drużyny.
- Nauczyciel/opiekun zgłaszajc drużynę do I etapu Konkursu (testu on-line), zobowiązany jest do przysłania co najmniej 3 propozycji pytań wraz z 3 odpowiedziami do wyboru, w tym z zaznaczeniem odpowiedzi prawidłowej, w ciągu trzech dni od rejestracji drużyny, na adres
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Pytania do każdej konkurencji muszą wynikać z zakresu materiału wskazanego w załaczniku nr 1.
Nauczyciel/opiekun odpowiada za poprawność przysłanych pytań i odpowiedzi oraz zgodność z zakresem materiału wskazanym w przypadku danej konkurencji.
§ 4
REKRUTACJA
- Rekrutacja do Konkursu (do każdej z konkurencji osobno) zostanie przeprowadzona w maksymalnie w 2 naborach tj.:
- rekrutacja podstawowa – może uczestniczyć każda szkoła, której uczniowie spełniają status Uczestnika zgodnie z niniejszym Regulaminem i może zgłosić maksymalnie dwie drużyny do jednej konkurencji;
- rekrutacja uzupełniająca – może uczestniczyć każda szkoła, której uczniowie spełniają status Uczestnika, która nie uczestniczyła w rekrutacji podstawowej lub zgłosiła mniej niż dwie drużyny. Decyzję o przeprowadzeniu rekrutacji uzupełniającej podejmuje Organizator;
- informacja o przeprowadzeniu rekrutacji uzupełniającej zostanie umieszczona przez Organizatora na stronie internetowej Projektu https://zawodowa.malopolska.pl/.
- Rekrutacja zostanie przeprowadzona za pośrednictwem strony internetowej Projektu:
- zgłoszenia do Konkursu (dla każdej z konkurencji osobno) dokonuje wyłącznie przedstawiciel szkoły/Partnera projektu w wyznaczonym przez Organizatora terminie,
- z chwilą wysłania elektronicznego formularza zgłoszeniowego, osoba zgłaszająca drużynę, poświadcza posiadanie – podpisanych przez uczniów, zgód/oświadczeń (określonych w załącznikach nr 2 i 3 do niniejszego Regulaminu),
- dokumenty o których mowa w lit. b należy dostarczyć do siedziby Organizatora w ciągu 10 dni roboczych od dnia wypełnienia zgłoszenia,
- w przypadku niedostarczenia zgód/oświadczeń określonych w lit. b zgłoszenie do udziału w Konkursie zostanie anulowane,
- w przypadku uczniów niepełnoletnich podpis na załącznikach, o których mowa lit. b składają również opiekunowie prawni uczniów.
- Organizator tworzy listę drużyn zakwalifikowanych do każdej konkurencji i publikuje ją na stronie internetowej Projektu, najpóźniej 3 dni robocze po upływie terminu rekrutacji podstawowej. W przypadku przeprowadzenia rekrutacji uzupełniającej, o której mowa § 4 ust. 1 lit. b, Organizator publikuje ww. listę, najpóźniej 3 dni robocze po upływie terminu rekrutacji uzupełniającej.
§ 5
PRAWA I OBOWIĄZKI UCZESTNIKÓW
- Zawodnicy zakwalifikowani do Konkursu są zobligowani do przestrzegania:
- zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
- zasady samodzielności wykonywania zadań testowych – podczas rozwiązywania testu zabronione jest korzystanie ze smartphonów, książek, innych pomocy dydaktycznych oraz pomocy osób trzecich. Zawodnicy nie mogą się ze sobą komunikować,
- złamanie zasady samodzielnego rozwiązywania zadań testowych skutkować będzie dyskwalifikacją drużyny.
- Szkoła (opiekun drużyny) ma prawo jednokrotnej zmiany zawodnika najpóźniej jeden dzień przed rozpoczęciem każdego z 2 etapów konkurencji, pod warunkiem dostarczenia dokumentów, o których mowa w § 4 ust. 3 lit. b.
§ 6
OBOWIĄZKI ORGANIZATORA
- Organizator ogłasza na stronie internetowej https://zawodowa.malopolska.pl/ Projektu:
- termin naboru zgłoszeń do konkurencji zawodowych,
- zatwierdzoną (przyjętą) listę drużyn w każdej z zawodowych konkurencji,
- wyniki konkurencji zawodowych – najpóźniej tydzień po realizacji poszczególnych etapów każdej konkurencji.
- Organizator zapewnia:
- wyżywienie i transport (lub) zwrot kosztów transportu dla drużyn, które zakwalifikowały się do części II Konkursu,
- zaświadczenia o przygotowywaniu uczniów do Konkursu dla nauczycieli wskazanych w karcie zgłoszeniowej jako Opiekunowie.
- Organizator ma na uwadze zapewnienie dostępności realizowanych zadań dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym dla osób z niepełnosprawnościami, które należy wskazać na etapie zgłaszania drużyn do udziału w Konkursie.
§ 7
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU NAGRODY
- Organizator wyznacza skład Komisji Konkursowej dla każdej części Konkursu.
- W skład Komisji Konkursowej każdej konkurencji wchodzą m.in.: przedsiębiorcy, przedstawiciele instytucji rynku pracy oraz sektora edukacji, nauczyciele.
- Komisja Konkursowa wyłoni w każdej z 9 konkurencji trzy pierwsze miejsca i wskaże ewentualne wyróżnienia.
- Decyzja Komisji Konkursowej jest ostateczna i nie podlega odwołaniu.
- Komisja Konkursowa ocenia zmagania drużyn wg kryteriów i przypisanym im wartościom, które określa w załącznik nr 1 do niniejszego Regulaminu.
- Z prac Komisji Konkursowej zostaje sporządzony protokół, który podpisują wszyscy członkowie.
- laureatami (zwycięzcami) każdej z 9 konkurencji zostają drużyny, które otrzymają największą liczbę punktów w części II,
- Komisja Konkursowa w uzasadnionych przypadkach może przyznać miejsca ex aequo dla maksymalnie dwóch drużyn,
- w przypadku braku możliwości przeprowadzenia części II którejkolwiek z 9 konkurencji, laureatami zostają zwycięzcy części I danej konkurencji (drużyny, które uplasowały się najwyżej na liście kwalifikującej do części II Konkursu).
- Za zajęcie trzech pierwszych miejsc oraz za zdobycie wyróżnień zostaną przyznane nagrody.
- Nagrody w Konkursie nie można zamienić na inną nagrodę, ani na ekwiwalent pieniężny, jak również nie można przenieść prawa do otrzymania nagrody na osoby trzecie.
- Osoba nagrodzona zobowiązana jest do osobistego odbioru nagrody i pisemnego potwierdzenia tego faktu. W przypadku braku możliwości odbioru osobistego, nagrodę odbiera nauczyciel wskazany jako opiekun w karcie zgłoszeniowej lub dyrektor szkoły w miejscu i terminie wskazanym przez Organizatora.
- Organizator nie ponosi odpowiedzialności za:
- nieodebranie nagród przez laureatów Konkursu, w przypadku, gdy brak odbioru wynikł z przyczyn niezależnych od Organizatora,
- za wady nagrody ani nie udziela gwarancji jej jakości – wszelkie reklamacje dotyczące nagrody należy zgłaszać do producenta lub sprzedawcy.
- Wręczenie nagród nastąpi podczas uroczystej Gali Kształcenia Zawodowego, która odbędzie się w drugiej połowie roku szkolnego 2022/2023.
§ 8
WYKORZYSTANIE WIZERUNKU i OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH
- Każdy uczestnik wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby udziału w Konkursie: „Mam Zawód. Mam Fantazję” – wzór oświadczenia stanowi Załącznik nr 2
- Każdy uczestnik konkurencji zawodowych wyraża zgodę na wykorzystanie jego wizerunku przez Organizatora – Załącznik nr 3
- Wszelkie prace wytworzone w trakcie konkurencji zawodowych, pozostają u Organizatora, który może nimi dysponować dla celów promocyjnych i informacyjnych.
- Jeżeli sytuacja epidemiologiczna będzie tego wymagała, każdy uczestnik części praktycznej konkurencji zobowiązany jest do wypełnienia i podpisania oświadczenia/informacji o stanie zdrowia.
§ 9
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem zastosowanie mają przepisy kodeksu cywilnego.
- Wszelkich informacji dotyczących Konkursu udziela Organizator konkursu:
Organizator:
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
Departament Edukacji
nr telefonu: 12 61 60 745, 12 61 60 741
e-mail:
adres do korespondencji:
os. Teatralne 4a, 31-945 Kraków
***