kierunki kształcenia
- technik elektronik
- technik informatyk
- technik programista
- technik teleinformatyk.
O Nas
Szkoła gwarantuje wysoki poziom nauczania przedmiotów zarówno zawodowych, jak i ogólnokształcących. Nauczyciele rozbudzają pasje i rozwijają uzdolnienia młodzieży. Zaplecze dla nauki zawodu stanowi 31 pracowni specjalistycznych, w tym 14 informatycznych, ponadto warsztaty, pracownia światłowodowa, studio telewizyjne i "poligon" telekomunikacyjny. Prowadzone są sportowe zajęcia pozalekcyjne oraz koła zainteresowań, między innymi: wolontariatu, informatyczne, medialne. Nauczyciele udzielają konsultacji przedmiotowych. Organizowane są turnieje szachowe i mistrzostwa spinningowe. Wydawana jest cyklicznie gazetka „Margines”. Szkoła współpracuje z wiodącymi na rynku firmami w zakresie organizacji praktyk zawodowych. Liczna grupa uczniów uczestniczy w kursach zawodowych CKZ oraz w płatnych stażach wakacyjnych.
Jesteśmy szkołą świadomą zagrożeń współczesnego świata i aktywnie im przeciwdziałającą, promującą zdrowy styl życia, bezpieczną, wolną od przemocy.
Największe osiągnięcia
Technikum Łączności od wielu lat plasuje się w czołówce rankingów i osiąga wysokie wyniki Edukacyjnej Wartości Dodanej. Szkoła zajęła 2. miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Techników (1. miejsce w Małopolsce), a w Rankingu Maturalnym 2023 uplasowała się na 3. miejscu. W latach: 2017-2023 zajmowała corocznie pierwsze miejsce w krakowskim rankingu techników opracowanym przez portal WaszaEdukacja.pl.
Nasi uczniowie uczestniczą w olimpiadach branżowych, takich jak: Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej (5 laureatów – trzy pierwsze miejsca, dwa trzecie, jeden finalista), Olimpiada Elektroników i Mechatroników Elektromechatron (2 laureatów - pierwsze i drugie miejsce, 5 finalistów), Olimpiada Wiedzy Elektrycznej i elektronicznej Euroelektra (1 laureat – trzecie miejsce), Olimpiada Innowacji Technicznych w Telekomunikacji i Informatyce (2 laureatów, 1 finalista), Olimpiada Wiedzy Technicznej (2 finalistów), Olimpiada Wiedzy o Elektrotechnice i Energetyce Edu-Elektra (2 finalistów). Trzech uczniów zostało finalistami Olimpiady Innowacji Technicznych w Ochronie Środowiska.
Młodzież startuje również od lat z sukcesami w Ogólnopolskiej Olimpiadzie „O Diamentowy Indeks AGH”, konkursach: „O Złoty Indeks PK” oraz „Zobaczyć matematykę”, a także w wielu konkursach przedmiotowych. Zainteresowanie naszych uczniów przedsiębiorczością przekłada się na zwycięstwa w rywalizacji wymagającej wiedzy ekonomicznej: nasza drużyna zdobyła I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Ekonomicznym – „Szkolne Mistrzostwa Menedżerskie”, II miejsce oraz wyróżnienie w konkursie „Mój pierwszy biznes” oraz I miejsce w konkursie “Startuj po marzenia, stwórz swój start-up".
Osiągnięcia matematyczne w roku szkolnym 2022/2023 na konkursach i olimpiadach
- LXXIV Olimpiada Matematyczna
- Uczniowie brali udział w I etapie olimpiady. Do zawodów II stopnia zakwalifikowało się 4 uczniów
- Olimpiada Lingwistyki Matematycznej
- Do drugiego etapu zakwalifikowało się 2 uczniów.
- XVI Olimpiada „O Diamentowy Indeks AGH”
- 1 laureat I stopnia, 2 laureatów II stopnia, 7 laureatów III stopnia, 1 finalista.
- XV Konkurs „O Złoty Indeks PK”
- 1 laureat I stopnia, 2 laureatów II stopnia, 1 laureat III stopnia.
- ALFIK MATEMATYCZNY
- 19 uczniów otrzymało wynik bardzo dobry - D2 (powyżej 80%) lub dobry - D3 (powyżej 75%).
- KANGUR MATEMATYCZNY
- Jeden uczeń osiągnął wynik bardzo dobry, a 22 uczniów zdobyło wyróżnienie.
- Ogólnopolski Konkurs „ZOBACZYĆ MATEMATYKĘ”
- 1 laureat (nagroda pierwszego stopnia).
- Ogólnopolski Konkurs „Matematyczna wideomania, czyli matematyka okiem sympatyka”
- Grupa trzech uczniów zdobyła pierwsze miejsce.
Perspektywy zawodowe absolwentów
Absolwenci często wybierają kierunki studiów zbieżne lub pokrewne z profilem szkoły. Najczęściej znajdują zatrudnienie w branży elektroniczno-informatycznej, telekomunikacyjno–teleinformatycznej, a także w gałęziach gospodarki związanych z automatyką czy mechatroniką. Część absolwentów podejmuje własną działalność gospodarczą. Niektórzy wybierają ścieżkę rozwoju zawodowego niezwiązaną z wykształceniem technicznym.
Trójka naszych absolwentów znalazła się na liście FORBES „25 under 25” – konkursu promującego najzdolniejszych, najbardziej aktywnych młodych przedsiębiorców i aktywistów.
Nasi partnerzy
Pierwsze, drugie i trzecie klasy teleinformatyczne są objęte patronatem firmy Ericsson Sp. z o.o.
Szkoła współpracuje z licznymi uczelniami, firmami i przedsiębiorstwami miejskimi. Podpisane zostały umowy w zakresie praktyk zawodowych z podmiotami takimi jak:
- AGH,
- Ośrodek Komputerowy UJ CM,
- Dział Informatyczny ASP,
- Uniwersytet Rolniczy,
- ABB,
- Aptiv,
- DIPOL,
- IBM,
- CISCO,
- NOKIA,
- Silicon Creations,
- MAXTO,
- Jotafan,
- Teleudyt,
- Emitel,
- Berrylife,
- Roboty Przemysłowe,
- Österreich Insitut Polska,
- AIRBUS POLAND S.A.,
- Regionalne Centrum Informatyki,
- Krajowy instytut Rozwoju Gospodarki,
- Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK,
- PKP TELKOL,
- Baza Lotnictwa Transportowego w Krakowie-Balicach,
- Miejskie Przedsiębiorstwo energetyki Cieplnej S.A,
- Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie,
- MPK S.A. W Krakowie,
- Kraków Miastem Startupów,
- Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN.
To tylko wybrane przykłady współpracy.
Informacja została opracowana przez Martę Stefańczyk nauczyciela bibliotekarza w Technikum Łączności nr 14 w Krakowie
kontakt
Zespół Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w Krakowie
30-337 Kraków
ul. Monte Cassino 31
tel. (+48 -12) 269-15-57
tl.krakow.pl