Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Zakopanem

kierunki kształcenia

  • technik organizacji turystyki,
  • technik hotelarstwa.

O Nas

Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Zakopanem, w skład którego wchodzą: Technikum nr 2 i Branżowa Szkoła I stopnia, kształci młodzież w atrakcyjnych zawodach, dających duże możliwości zatrudnienia, zwłaszcza na terenie o walorach turystycznych. Atutem szkoły jest nie tylko dobrze wykształcona i doświadczona kadra nauczycielska, dobrze wyposażona baza dydaktyczna, ale również możliwość zdobywania wiedzy na nieobowiązkowych dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych. Uczniowie odbywają praktyki zawodowe w renomowanych hotelach, pensjonatach, biurach podróży i innych miejscach związanych z obsługą turystów. Uczestniczą również w zawodach sportowych w różnych dyscyplinach oraz konkursach i olimpiadach przedmiotowych. Ponadto szkoła zapewnia zakwaterowanie w szkolnym internacie dla uczniów spoza Zakopanego oraz całodzienne wyżywienie. Technikum nr 2 przygotowuje młodych ludzi do pracy na różnych stanowiskach pracy związanych z hotelarstwem i turystyką.  Przykładowo przyszli hotelarze uczą się obsługi gości w recepcji, udzielania informacji turystycznych, oferowania dodatkowych usług zgodnych z ofertą obiektu czy rozliczania pobytu. Przyszli pracownicy w zawodzie organizacji turystyki zdobywają wiedzę z zakresu geografii turystycznej Polski i świata. Opracowują programy imprez turystycznych i konferencji, kalkulacje kosztów oraz dokumentacje usług turystycznych. Prowadzą rozliczenie kosztów działalności turystycznej. Natomiast w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych uczniowie nabywają wiedzę niezbędną do prawidłowego przechowywania żywności, stosują receptury gastronomiczne, sporządzają półprodukty oraz potrawy i napoje, używają odpowiedniego sprzętu podczas procesu produkcji gastronomicznej, dobierają zastawę stołową do ekspedycji potraw i napojów, dekorują i wydają sporządzone posiłki. Ponadto układają jadłospisy, obliczają wartość energetyczną i odżywczą posiłków, oceniają wpływ składników pokarmowych na funkcjonowanie organizmu człowieka. Przygotowują ofertę usług gastronomicznych, prowadzą ich promocję i sprzedaż oraz rozliczenie.

Największe osiągnięcia

  • Projekty „Profesjonalne praktyki zawodowe” realizowanego w ramach programu Erasmus+: wyjazdy uczniów do Grecji i Szwecji.
  • W dniu 10 października 2023 roku odbył się Konkurs Powiatowy „Podhalańskie, spiskie i orawskie drogi do niepodległości”. Temat konkursu: 160. Rocznica powstania styczniowego. Uczniowie naszej szkoły zajęli I miejsce w etapie gminnym.
  • W dniach 15–19 września uczennice Weronika Stachoń-Groblowy i Zuzanna Mrugała z klasy 5Tp oraz Weronika Zawadzka z klasy 2E pod opieką Pani Barbary Nowaczyk uczestniczyły w wycieczce edukacyjnej do Belgii. W dniu 10 października te same uczennice wraz z opiekunem uczestniczyły w konferencji i zjeździe nauczycieli przedmiotów ekonomicznych na Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. W trakcie konferencji, w sesji poświęconej dobrym praktykom w zakresie pracy projektowej oraz promocji postaw inicjatywności i przedsiębiorczości wśród uczniów małopolskich szkół ponadpodstawowych nasze uczennice zaprezentowały projekt „PARK GÓRSKA WĘDRÓWKA”, który zajął I miejsce w konkursie „Bądź nowoczesnym przedsiębiorcą w swojej ojczyźnie”.
  • Udział w licznych zawodach, konkursach gminnych, powiatowych i ogólnopolskich, np. Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym w ramach 54. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, którego Organizatorami wydarzenia byli Miasto Zakopane i Zakopiańskie Centrum Kultury (wyróżnienie i II miejsce); 5 grudnia w Szkole podstawowej na Harendzie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w tenisie stołowym. Bardzo dobrze spisały się zawodniczki ZSHT, indywidualnie wygrała Patrycja Chowaniec, drużynowo Patrycja Chowaniec i Iza Suchowian zajęły 1 miejsce.
  • Wysokie wyniki na egzaminach z kwalifikacji zawodowych.
  • Tytuł "Srebrnej Szkoły 2022" w rankingu liceów i techników "Perspektywy 2023".
  • Uczniowie naszej szkoły w dniach 2-6 października 2023 uczestniczyli w praktykach zawodowych w Zespole szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Swarzędzu w nawiązania współpracy z tą szkołą.
  • W szkole istnieje możliwość uczestnictwa w wielu kursach kwalifikacyjnych, np. kurs stewardessy, baristyczny, barmański, animatora czasu wolnego.

Perspektywy zawodowe absolwentów

Absolwenci szkoły najczęściej pracują w branży turystycznej, zarówno w hotelach, na recepcji i w gastronomii, jak i biurach turystycznych czy punktach informacji turystycznej. Doskonale odnajdują się w kontaktach z klientem, piastując stanowiska menadżerskie czy nawet kierownicze. Często też wybierają się na studia w celu rozszerzenia wiedzy zdobytej w technikum lub zdobycia nowych umiejętności i kolejnych kwalifikacji.

Nasi partnerzy

  • Termy Zakopiańskie,
  • Kadry Turystyki.pl,
  • Rational,
  • Saga,
  • Robot Coupe,
  • Sokołów, 
  • Spółka Akcyjna Polskie Tatry,
  • ANS w Nowym Targu,
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Zarządzania w Nowym Sączu.

Organ prowadzący szkołę: Powiat Tatrzański

Informacja została opracowana przez dr Joannę Ząbkowską-Parę, nauczycielkę przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Hotelarsko-Turystycznych

kontakt

Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Zakopanem
34-500 Zakopane
ul. Partyzantów 1/5
tel. (+48 - 18) 2066846
zsht.pl

Facebook

Zobacz nasz profil na portalu Facebook.

Facebook

You Tube

Sprawdź nasz kanał na portalu YouTube

You Tube

logotypy