Tytuły prezentacji festiwalowych:
- w strefie mechaniczno-transportowej - Diagnostyka i naprawa układu kierowniczego oraz Zaprojektowanie i wykonanie urządzenia do segregacji i czyszczenia ziarna
Film z audiodeskrypcją można oglądnąć tutaj.
- w strefie budowlanej, energetycznej i chemicznej - Wykonanie drewnianego ula dla pszczół
Prezentowane zawody:
w strefie mechaniczno-transportowej
- technik mechanik
- operator obrabiarek skrawających
w strefie budowlanej, energetycznej i chemicznej
- technik technologii drewna
- stolarz
O Nas:
Zespół Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu to nowoczesna, bezpieczna i przyjazna szkoła ze 120 letnimi tradycjami i doświadczeniem. Nasza kadra pedagogiczna jest doskonale przygotowana do pracy z młodzieżą, zawsze ukierunkowana na młodego człowieka, co przekłada się na bardzo dobrą zdawalność egzaminów zawodowych oraz matur. Gwarantujemy wysoki poziom nauczania, przyjazny klimat i poczucie bezpieczeństwa, nowocześnie wyposażone pracownie i własne warsztaty szkolne oraz internat. Oferujemy uczestnictwo w wymianach międzynarodowych, projektach unijnych i całą gamę zajęć pozalekcyjnych. W skład zespołu wchodzą trzy typy szkół: Branżowa Szkoła I Stopnia, Technikum i Liceum Ogólnokształcące.
Kształcimy w zawodach
Technikum:
- technik informatyk,
- technik mechanik operator obrabiarek skrawających,
- technik technologii drewna,
- technik pojazdów samochodowych mechanik samochodowy,
- technik pojazdów samochodowych elektromechanik.
Branżowa Szkoła I stopnia:
- operator obrabiarek skrawających,
- stolarz,
- mechanik pojazdów samochodowych.
Liceum Ogólnokształcące (klasy humanistyczno - lingwistyczna, prawniczo-ekonomiczna, medyczna, matematyczno - geograficzna, matematyczno - techniczna).
Perspektywy zawodowe absolwentów:
Technik mechanik oraz operator obrabiarek skrawających to bardzo atrakcyjny zawód obejmujący zarówno umiejętność obsługi konwencjonalnych maszyn do obróbki skrawaniem jak również programowanie i obsługę obrabiarek CNC oraz projektowanie, konstruowanie, budowę, eksploatację i naprawę maszyn, urządzeń i mechanizmów. Świat maszyn i urządzeń jest obecny we wszystkich dziedzinach życia. Współczesny mechanik organizuje i nadzoruje ich produkcję, montaż, naprawę i konserwację, a także sprawdza instalacje, wykrywa i usuwa przyczyny awarii oraz wymienia zużyte lub uszkodzone elementy. Możliwości zatrudnienia mechanika są niemal nieograniczone. Może podejmować pracę w przemyśle maszynowym, transporcie, budownictwie lub usługach. Duża różnorodność zadań zawodowych sprawia, że to najbardziej uniwersalny zawód, o ogromnym potencjale i szerokich perspektywach zatrudnienia. Technik mechanik z umiejętnościami operatora maszyn sterowanych numerycznie CNC to elitarny zawód, dobrze opłacany i poszukiwany na rynku pracy w każdej branży.
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie stolarz wykonuje wyroby z drewna i tworzyw drewnopodobnych m.in. meble, okna, drzwi, schody, okładziny ścienne, trumny, sanki, zabawki itp. Absolwent kierunku stolarskiego czyta i analizuje rysunki złożeniowe, zestawieniowe i wykonawcze, na ich podstawie wykonuje elementy. Sam również sporządza szkice robocze wyrobów, połączeń i złączy stolarskich. Klasyfikuje materiały z drewna i tworzyw drzewnych. Dobiera i przygotowuje do obróbki ręcznej i maszynowej drewno, tworzywa drzewne oraz materiały pomocnicze. Przygotowuje do pracy narzędzia, obrabiarki i urządzenia. Wykonuje obróbkę ręczną i maszynową, prowadzi suszenie, skrawanie, klejenie oraz wykończenie powierzchni wyrobów stolarskich. Montuje wyroby oraz konserwuje przedmioty z drewna i materiałów drewnopochodnych. Rozpoznaje wady i uszkodzenia oraz ustala przyczyny ich powstawania. Dobiera techniki napraw, renowacji i konserwacji oraz wykonuje je. Ocenia jakość wykonywanych prac. W związku z wykonywanymi zadaniami zawodowymi stolarz powinien mieć zdolności manualne, wyobraźnię przestrzenną, zdolności matematyczne i dużo cierpliwości.
Technik technologii drewna oraz stolarz mogą podjąć pracę w małych i średnich zakładach stolarskich oraz firmach budowlanych. Zatrudnienie mogą znaleźć zarówno na lokalnym rynku pracy, jak również poza granicami kraju. Mogą prowadzić własną działalność gospodarczą, formę zatrudnienia na własny rachunek wybiera z powodzeniem około połowy naszych absolwentów.
Technik pojazdów samochodowych to specjalista w zakresie budowy i eksploatacji samochodów. Absolwenci tego kierunku kształcenia mają możliwość gruntownego poznania budowy pojazdów samochodowych, a także nowoczesnych metod ich obsługi i naprawy. Specjalista w dziedzinie pojazdów samochodowych posiada również szeroką wiedzę z zakresu współczesnych układów elektrycznych i elektronicznych, które nie tylko zapewniają prawidłowe i bezawaryjne działanie pojazdu, ale mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo ruchu.
Po trzech latach nauki, absolwent kierunku mechanik pojazdów samochodowych zdając egzamin zawodowy uzyskuje kwalifikacje w zakresie diagnostyki, naprawy i obsługi pojazdów samochodowych. Uogólniając, praca mechanika samochodowego polega na dbaniu o prawidłowe działanie i odpowiedni poziom techniczny pojazdów powierzonych mu przez klientów (firmy, klienci indywidualni). Obowiązki mechanika pojazdów samochodowych obejmują przede wszystkim sumienne i zgodne z obowiązującą technologią wykonywanie prac demontażowych, montażowych i regulacyjnych w całych pojazdach oraz w poszczególnych zespołach i układach. Absolwenci kierunków samochodowyh mogą zatrudnić się m.in. w autoryzowanych stacjach obsługi, stacjach diagnostyki pojazdów, zakładach produkcji pojazdów np. Fiat w Tychach), zakładach produkujących podzespoły, zajezdniach i bazach transportowych, salonach sprzedaży samochodów, firmach przewozowych i kurierskich, firmach sprzedających części i materiały eksploatacyjne.
Nasi Partnerzy:
- Fabryka Maszyn i Urządzeń OMAG Sp. z o. o.,
- Fabryka Reduktorów i Motoreduktorów BEFARED S.A.,
- ARGO-HYTOS Polska Sp. z o. o.,
- FESTOOL POLSKA Sp. z o. o.,
- Mafell – Polska,
- PPHU „U Salezjan” s.c. Pracownia stolarska. Bratek, Kubas,
- MASPEX,
- GRUPA FCA POLAND S.A.,
- Lokalne serwisy i warsztaty samochodowe.
Kontakt
Zespół Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu
32-600 Oświęcim
ul. Władysława Jagiełły 10
tel. (+48-33) 844 34 64
www.salezjanie.edu.pl