Grafika strefy mechoniczno-transportowej

Zespół Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu

Tytuły prezentacji festiwalowych:

 • w strefie mechaniczno-transportowej - Diagnostyka i naprawa układu kierowniczego oraz Zaprojektowanie i wykonanie urządzenia do segregacji i czyszczenia ziarna

Film z audiodeskrypcją można oglądnąć tutaj.

 • w strefie budowlanej, energetycznej i chemicznej - Wykonanie drewnianego ula dla pszczół

Prezentowane zawody:

w strefie mechaniczno-transportowej

 • technik mechanik
 • operator obrabiarek skrawających

w strefie budowlanej, energetycznej i chemicznej

 • technik technologii drewna
 • stolarz

O Nas:

Zespół Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu to nowoczesna, bezpieczna i przyjazna szkoła ze 120 letnimi tradycjami i doświadczeniem. Nasza kadra pedagogiczna jest doskonale przygotowana do pracy z młodzieżą, zawsze ukierunkowana na młodego człowieka, co przekłada się na bardzo dobrą zdawalność egzaminów zawodowych oraz matur. Gwarantujemy wysoki poziom nauczania, przyjazny klimat i poczucie bezpieczeństwa, nowocześnie wyposażone pracownie i własne warsztaty szkolne oraz internat. Oferujemy uczestnictwo w wymianach międzynarodowych, projektach unijnych i całą gamę zajęć pozalekcyjnych. W skład zespołu wchodzą trzy typy szkół:  Branżowa Szkoła I Stopnia, Technikum i Liceum Ogólnokształcące. 

Kształcimy w zawodach

Technikum:

 • technik informatyk,
 • technik mechanik operator obrabiarek skrawających,
 • technik technologii drewna,
 • technik pojazdów samochodowych mechanik samochodowy,
 • technik pojazdów samochodowych elektromechanik.

Branżowa Szkoła I stopnia:

 • operator obrabiarek skrawających,
 • stolarz,
 • mechanik pojazdów samochodowych.

Liceum Ogólnokształcące (klasy humanistyczno - lingwistyczna, prawniczo-ekonomiczna, medyczna, matematyczno - geograficzna, matematyczno - techniczna).

Perspektywy zawodowe absolwentów:

Technik mechanik oraz operator obrabiarek skrawających to bardzo atrakcyjny zawód obejmujący zarówno umiejętność obsługi konwencjonalnych maszyn do obróbki skrawaniem jak również  programowanie i obsługę obrabiarek CNC oraz projektowanie, konstruowanie, budowę, eksploatację i naprawę maszyn, urządzeń i mechanizmów. Świat maszyn i urządzeń jest obecny we wszystkich dziedzinach życia. Współczesny mechanik organizuje i nadzoruje ich produkcję, montaż, naprawę i konserwację, a także sprawdza instalacje, wykrywa i usuwa przyczyny awarii oraz wymienia zużyte lub uszkodzone elementy. Możliwości zatrudnienia mechanika są niemal nieograniczone. Może podejmować pracę w przemyśle maszynowym, transporcie, budownictwie lub usługach. Duża różnorodność zadań zawodowych sprawia, że to najbardziej uniwersalny zawód, o ogromnym potencjale i szerokich perspektywach zatrudnienia. Technik mechanik z umiejętnościami operatora maszyn sterowanych numerycznie CNC  to elitarny zawód, dobrze opłacany i poszukiwany na rynku pracy w każdej branży.

Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie stolarz wykonuje wyroby z drewna i tworzyw drewnopodobnych m.in. meble, okna, drzwi, schody, okładziny ścienne, trumny, sanki, zabawki itp. Absolwent kierunku stolarskiego czyta i analizuje rysunki złożeniowe,  zestawieniowe i wykonawcze, na ich podstawie wykonuje elementy. Sam również sporządza szkice robocze wyrobów, połączeń i złączy stolarskich. Klasyfikuje materiały z drewna i tworzyw drzewnych. Dobiera i przygotowuje do obróbki ręcznej i maszynowej drewno, tworzywa drzewne oraz materiały pomocnicze. Przygotowuje do pracy narzędzia, obrabiarki i urządzenia. Wykonuje obróbkę ręczną i maszynową, prowadzi suszenie, skrawanie, klejenie oraz wykończenie powierzchni wyrobów stolarskich. Montuje wyroby oraz konserwuje przedmioty z drewna  i materiałów drewnopochodnych. Rozpoznaje wady i uszkodzenia oraz ustala przyczyny ich powstawania. Dobiera techniki napraw, renowacji i konserwacji oraz wykonuje je. Ocenia jakość wykonywanych prac. W związku z wykonywanymi zadaniami zawodowymi stolarz powinien mieć zdolności manualne, wyobraźnię przestrzenną, zdolności matematyczne i dużo cierpliwości.

Technik technologii drewna oraz stolarz mogą podjąć pracę w małych i średnich zakładach stolarskich oraz firmach budowlanych. Zatrudnienie mogą znaleźć zarówno na lokalnym rynku pracy, jak również poza granicami kraju. Mogą prowadzić własną działalność gospodarczą, formę zatrudnienia na własny rachunek wybiera z powodzeniem około połowy naszych absolwentów.

Technik pojazdów samochodowych to specjalista w zakresie budowy i eksploatacji samochodów. Absolwenci tego kierunku kształcenia mają możliwość gruntownego poznania budowy pojazdów samochodowych, a także nowoczesnych metod ich obsługi i naprawy. Specjalista w dziedzinie pojazdów samochodowych posiada również szeroką wiedzę z zakresu współczesnych układów elektrycznych i elektronicznych, które nie tylko zapewniają prawidłowe i bezawaryjne działanie pojazdu, ale mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo ruchu.

Po trzech latach nauki, absolwent kierunku mechanik pojazdów samochodowych zdając egzamin zawodowy uzyskuje kwalifikacje w zakresie diagnostyki, naprawy i obsługi pojazdów samochodowych. Uogólniając, praca mechanika samochodowego polega na dbaniu o prawidłowe działanie i odpowiedni poziom techniczny pojazdów powierzonych mu przez klientów (firmy, klienci indywidualni). Obowiązki mechanika pojazdów samochodowych obejmują przede wszystkim sumienne i zgodne z obowiązującą technologią wykonywanie prac demontażowych, montażowych i regulacyjnych w całych pojazdach oraz w poszczególnych zespołach i układach. Absolwenci kierunków samochodowyh mogą zatrudnić się m.in. w autoryzowanych stacjach obsługi, stacjach diagnostyki pojazdów, zakładach produkcji pojazdów np. Fiat w Tychach), zakładach produkujących podzespoły, zajezdniach i bazach transportowych, salonach sprzedaży samochodów, firmach przewozowych i kurierskich, firmach sprzedających części i materiały eksploatacyjne.

Nasi Partnerzy:

 • Fabryka Maszyn i Urządzeń OMAG Sp. z o. o.,
 • Fabryka Reduktorów i Motoreduktorów BEFARED S.A.,
 • ARGO-HYTOS Polska Sp. z o. o.,
 • FESTOOL POLSKA Sp. z o. o.,
 • Mafell – Polska,
 • PPHU „U Salezjan” s.c.  Pracownia stolarska. Bratek, Kubas,
 • MASPEX,
 • GRUPA FCA POLAND S.A.,
 • Lokalne serwisy i warsztaty samochodowe.

Kontakt

Zespół Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu
32-600 Oświęcim
ul. Władysława Jagiełły 10
tel. (+48-33) 844 34 64
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.salezjanie.edu.pl 

Zobacz wystawców Festiwalu Zawodów 2021 w podziale na branżowe strefy zawodowe

 

przejdź do strefy budowlanej, energetycznej i chemicznejprzejdź do strefy elektroniczno-informatycznejprzejdź do strefy handlowo-usługowejprzejdź do strefy mechaniczno-transportowej

przejdź do strefy rolniczo-leśnej z ochroną środowiskaprzejdź do strefy medyczno-społecznej przejdź do strefy turystyczno-gastronomicznejprzejdź do strefy służb mundurowych  przejdź do szkół wyższych w ramach studia medycznegoprezjdź do strfy przedsiębiorców

Facebook

Zobacz nasz profil na portalu Facebook.

Facebook

You Tube

Sprawdź nasz kanał na portalu YouTube

You Tube

logotypy