Tytuły prezentacji festiwalowych:
- w strefie elektroniczno-informatycznej - Programowanie funkcji inteligentnego budynku przy pomocy centrali Integra 64 SATEL
Film z audiodeskrypcją można oglądnąć tutaj.
- w strefie budowlanej, energetycznej i chemicznej - Kolorowy świat chemii oraz Badania labolatoryjne w zawodzie technik analityk (prezentację można oglądnąć tutaj)
Prezentowane zawody:
w strefie budowlanej, energetycznej i chemicznej
- technik analityk
- technik technologii chemicznej
w strefie elektroniczno-informatycznej
- technik elektronik
- technik elektryk
O Nas:
Motto szkoły: Trwałymi pozostaną tylko dzieła wielkie – I. Mościcki.
Zespół Szkół Technicznych im. Ignacego Mościckiego to szkoła o wieloletnich i bogatych tradycjach. Od 90 lat cieszy się znakomitą opinią w regionie i popularnością w Tarnowie. W rankingu tygodnika „Perspektywy” jest zdobywcą tytułów: „Szkoła Olimpijska” w 2015 r. oraz „ Srebrna Szkoła” w latach 2014, 2015, 2016, 2017, 2019, 2020. Technikum nr 1 to szkoła kształcąca obecnie w siedmiu zawodach, na które odnotowuje się istotne zapotrzebowanie na rynku pracy.
Kształcimy w zawodach:
- technik elektronik,
- technik elektryk,
- technik informatyk,
- technik mechanik,
- technik analityk,
- technik technologii chemicznej,
- technik fotografii i multimediów.
Perspektywy zawodowe absolwentów:
Absolwenci Zespołu Szkół Technicznych im. Ignacego Mościckiego podejmują pracę w swoim zawodzie zarówno w regionie jak i zagranicą. Zatrudnienie znajdują u Partnerów szkoły oraz w firmach, które cenią kompetencje młodzieży kończącej Technikum nr 1 w Tarnowie. Duża część absolwentów kontynuuje edukację na studiach technicznych, często w zbliżonej branży. Część zmienia zawód, wybierając kierunki medyczne, artystyczne, humanistyczne.
Po ukończeniu nauki w zawodzie technik elektronik absolwent może montować elementy lub instalacje elektroniczne dla wielu branż, organizować pracę w placówkach badawczo-rozwojowych, zakładach wytwórczych i naprawczych, gdzie szeroko stosuje się urządzenia elektroniczne, zajmować się metrologią, serwisować urządzenia elektrotechniczne i elektroniczne, wykonywać instalacje dozoru wizyjnego, kontroli dostępu i sygnalizacji włamań oraz inne instalacje specjalistyczne, dokonywać przeglądów instalacji i urządzeń wchodzących w ich skład, prowadzić własną działalność gospodarczą.
Technik technologii chemicznej może podjąć pracę w wielu działach przemysłu chemicznego: przemyśle tworzyw i nawozów sztucznych, produkcji kwasów, włókien sztucznych, farb i lakierów, środków czystości, w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym, gumowym oraz petrochemicznym. Absolwent tego kierunku może podjąć również pracę w oczyszczalni ścieków przy uzdatnianiu wody. Typowe zadania technika technologii chemicznej związane są z nadzorowaniem i kontrolą procesów produkcyjnych, w tym wytwarzaniem produktów i półproduktów chemicznych, obsługą maszyn i urządzeń przemysłu chemicznego oraz oceną ich stanu technicznego, organizowaniem i kontrolą procesów technologicznych, wykonywaniem pomiarów paramentów procesowych, poborem próbek na instalacji oraz wykonywaniem badań laboratoryjnych. Wykonuje również prace związane z konserwacją i przygotowaniem do bieżących remontów aparatury chemicznej. Zadaniem technologa jest również opracowanie i prowadzenie odpowiedniej dokumentacji procesu produkcyjnego.
Technik analityk może pracować w laboratoriach przemysłowych: przy kontroli procesów technologicznych, analizie surowców i produktów; pracujących na rzecz rolnictwa, np. oceniających jakość gleb, stopień skażenia produktów rolnych; środowiskowych – związanych np. z analizą wód, gleb, atmosfery, monitoringu zanieczyszczeń ekosfery; pracujących dla potrzeb przemysłu spożywczego – badanie jakości produktów spożywczych; klinicznych - analizy ambulatoryjne, diagnostyczne; naukowo- badawczych; kryminalistycznych i toksykologicznych; pracujących dla potrzeb archeologii i geologii.
Technik analityk przygotowany jest do wykonywania następujących zadań: dobieranie sprzętu laboratoryjnego i odczynników chemicznych do badań analitycznych, pobieranie i przygotowywanie próbek do badań w laboratorium analitycznym, prowadzenie badań analitycznych surowców, półproduktów, produktów i materiałów pomocniczych, prowadzenie badań bioanalitycznych, prowadzenie badań środowiskowych.
Nasi partnerzy:
Zespół Szkół Technicznych ma podpisaną umowę patronacką z Grupą Azoty S.A. Jest to główny Partner Szkoły. Decyzją Kolegium Redakcyjnego „Miesięcznika Gospodarczego – Nowy Przemysł” oraz portalu wnp.pl szkoła oraz Grupa Azoty zostały wyróżnione za jakość procesu dydaktycznego i jego adekwatność do potrzeb i oczekiwań przyszłego pracodawcy. Szkoła ma również podpisane umowy o współpracy z firmą Gaz-System S.A., Astor w Krakowie, TAURON Dystrybucja i Wsparcie Grupa TAURON w Tarnowie, Zakładami Mechanicznymi w Tarnowie, Satel, MegaEL Tarnów. Współpraca obejmuje również mniejsze firmy. Współpraca z Naczelną Organizacją Techniczną, Stowarzyszeniem Elektryków Polskich oraz Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego daje możliwość rozwoju uczniom i nauczycielom.
Patronat naukowy nad szkołą sprawują Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie i Politechnika Rzeszowska.
Kontakt
Zespół Szkół Technicznych im. Ignacego Mościckiego w Tarnowie
Technikum nr 1
33-101 Tarnów
ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego 17
tel. (+48-14) 688 99 00
fax (+48-14) 688 99 02
www.zst.tarnow.pl